Rusko a Ukrajina si vymění zajatce? V Kyjevě jednaly ombudsmanky znesvářených zemí

S cílem porovnat seznamy osob zadržovaných na území druhého státu se dnes v Kyjevě sešly ombudsmanky Ukrajiny a Ruska Ljudmyla Denisovová a Taťjana Moskalkovová. Oznámila to ukrajinská agentura Unian. Schůzka navazuje na nedávný telefonický rozhovor prezidentů Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina, jehož tématem byla mimo jiné i výměna zajatců.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Denisovová novinářům řekla, že ukrajinská strana očekává osvobození všech svých občanů vězněných v Rusku nebo na okupovaném Krymu. Na svobodu by se měli dostat i Rusové internovaní na Ukrajině, kterých je podle Moskalkovové zhruba padesát. Sedmadvacet z nich si odpykává trest ve věznicích.

Podle Denisovové je kontakt ombudsmanek přímým důsledkem telefonátu Zelenského s Putinem z minulého týdne. Kreml po rozhovoru oznámil, že jeho předmětem byly možnosti urovnání konfliktu na východní Ukrajině a návratu zajatců.

Denisovová dnes novinářům řekla, že s Moskalkovovou posoudila "mechanismus návratu ukrajinských občanů zadržovaných v Rusku a na Krymu, a rovněž osvobození ruských občanů vězněných na Ukrajině". O konkrétních jménech se nezmínila. Jednání obou ombudsmanek bude v úterý pokračovat v Moskvě.

Moskalkovová přijela na Ukrajinu i proto, aby sledovala proces se šéfredaktorem agentury RIA Novosti Ukrajina Kyrylem Vyšynským (v přepisu z ruštiny Kirillem Vyšinským), který byl v Kyjevě loni v květnu zadržen a obviněn z vlastizrady. Proces s Vyšynským měl dnes pokračovat před soudem v Kyjevě, stání bylo ale odročeno na pátek.

Podle ruských i ukrajinských médií by Vyšynskyj mohl být vyměněn za ukrajinského novináře Romana Suščenka, obviněného v Rusku z údajné špionáže s trestní sazbou až 15 let vězení. Náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin dnes kromě toho novinářům řekl, že Kyjev a Moskva jednají o výměně ukrajinských námořníků zadržených při loňském listopadovém incidentu v Kerčském průlivu.

Ruské lodě tehdy v průlivu mezi Černým a Azovským mořem zadržely konvoj tří ukrajinských vojenských plavidel a zadržely 24 členů jejich posádek. Ukrajinci byli obviněni z narušení ruských hranic a v moskevské vazební věznici čekají na soud.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejde jen o dospělé. Příznaky covidu-19 mohou dlouhodobě mít i děti

11.08.2020 16:50 Dosavadní studie předpokládají, že riziko vypuknutí nákazy covid-19 je mnohem větší u dospělých…

Maas pohrozil Rusku kvůli loňské vraždě Čečence v Berlíně

11.08.2020 15:31 Pokud německý soud zjistí, že Rusko nařídilo loňskou vraždu Čečence Zelimchana Changošviliho v…

Putin: Rusko schválilo první vakcínu proti koronaviru na světě

11.08.2020 15:22 Aktualizováno Ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo první očkovací látku na světě proti nemoci covid-19,…

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 13:45 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama