Rusko a Ukrajina si vymění zajatce? V Kyjevě jednaly ombudsmanky znesvářených zemí

S cílem porovnat seznamy osob zadržovaných na území druhého státu se dnes v Kyjevě sešly ombudsmanky Ukrajiny a Ruska Ljudmyla Denisovová a Taťjana Moskalkovová. Oznámila to ukrajinská agentura Unian. Schůzka navazuje na nedávný telefonický rozhovor prezidentů Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina, jehož tématem byla mimo jiné i výměna zajatců.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Denisovová novinářům řekla, že ukrajinská strana očekává osvobození všech svých občanů vězněných v Rusku nebo na okupovaném Krymu. Na svobodu by se měli dostat i Rusové internovaní na Ukrajině, kterých je podle Moskalkovové zhruba padesát. Sedmadvacet z nich si odpykává trest ve věznicích.

Podle Denisovové je kontakt ombudsmanek přímým důsledkem telefonátu Zelenského s Putinem z minulého týdne. Kreml po rozhovoru oznámil, že jeho předmětem byly možnosti urovnání konfliktu na východní Ukrajině a návratu zajatců.

Denisovová dnes novinářům řekla, že s Moskalkovovou posoudila "mechanismus návratu ukrajinských občanů zadržovaných v Rusku a na Krymu, a rovněž osvobození ruských občanů vězněných na Ukrajině". O konkrétních jménech se nezmínila. Jednání obou ombudsmanek bude v úterý pokračovat v Moskvě.

Moskalkovová přijela na Ukrajinu i proto, aby sledovala proces se šéfredaktorem agentury RIA Novosti Ukrajina Kyrylem Vyšynským (v přepisu z ruštiny Kirillem Vyšinským), který byl v Kyjevě loni v květnu zadržen a obviněn z vlastizrady. Proces s Vyšynským měl dnes pokračovat před soudem v Kyjevě, stání bylo ale odročeno na pátek.

Podle ruských i ukrajinských médií by Vyšynskyj mohl být vyměněn za ukrajinského novináře Romana Suščenka, obviněného v Rusku z údajné špionáže s trestní sazbou až 15 let vězení. Náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin dnes kromě toho novinářům řekl, že Kyjev a Moskva jednají o výměně ukrajinských námořníků zadržených při loňském listopadovém incidentu v Kerčském průlivu.

Ruské lodě tehdy v průlivu mezi Černým a Azovským mořem zadržely konvoj tří ukrajinských vojenských plavidel a zadržely 24 členů jejich posádek. Ukrajinci byli obviněni z narušení ruských hranic a v moskevské vazební věznici čekají na soud.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko řeší nový problém. Kdo nahradí Putina? Ve hře je neobvyklá osoba

24.08.2019 22:01 Aktualizováno Když se ruská televizní moderátorka Xenija Sobčaková rozhodla kandidovat na prezidentku, už dopředu…

Rusko slaví svátek vlajky. Několik zatčených, předvedla se armádní kapela…

24.08.2019 19:34 Deset opozičníků bylo dnes zatčeno cestou na manifestaci pořádanou v centru Moskvy u příležitosti…

VIDEO: Rusko odpálilo z ponorek strategické střely, zasáhly určené cíle

24.08.2019 13:35 Aktualizováno Ruská armáda dnes vyzkoušela dvě balistické střely Siněva a Bulava vypálené z ponorek v Severním…

Česko na koberečku: Moskva ostře protestuje proti "zhanobení" pomníku…

23.08.2019 19:16 Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama