AIDS na ústupu? OSN vydala nebezpečné varování

Lidí, kteří zemřeli na následky viru HIV, v uplynulých letech výrazně ubylo. Tvrdí to každoroční zpráva OSN. Nicméně, onemocnění virem HIV je na vzestupu na Blízkém východě a ve východní Evropě.

Přidejte svůj názor

virus HIV
doporučujeme

OSN v roce 2018 zaznamenala 770 000 smrtí v důsledku HIV viru. Jedná se o 33% pokles v porovnání s rokem 2010, kdy bylo zaznamenáno 1,2 milionu smrtí.

Podle odhadů nyní 37,9 milionu lidí na světě trpí nemocí AIDS. Daří se však zabraňovat jejich smrti, protože rekordní počet (23,3 milionů) jich má přístup k antiretrovirové terapii, která umožňuje kontrolovat infekci.

Nejvíce lidí s virem HIV žije stále ve Východní a Jižní Africe (20,6 milionů lidí), počet úmrtí spojených s AIDS zde však výrazně klesá. V Jižní Africe se počet HIV infekcí snížil o více než 40% a s AIDS spojených smrtí o asi 40% od roku 2010. Tento pokles se výraznou měrou podílel na celkovém poklesu nově infikovaných lidí, kterých v roce 2018 bylo 1,7 milionu, což je o 16% méně než v roce 2010.

Autoři studie však varují, že zatímco v východní a jižní Africe počet HIV infekcí a s virem spojených smrtí klesá, ve východní Evropě a v centrální Africe jsou na vzestupu. Počet případů onemocnění virem HIV v této oblasti vzrostl o 29%. Růst byl pozorován i na Blízkém východě, Severní Africe a Jižní Americe.

Počet úmrtí v důsledku nemoci AIDS vzrostl ve východní Evropě o 5%. Na Blízkém východě a v Severní Africe rostl počet úmrtí o 9%.

OSN varuje, že počet úmrtí a infekcí se může zvýšit, jak se investice do léčby tohoto onemocnění snižují. V loňském roce bylo k dispozici 19 miliard dolarů na boj s AIDS, což je o 7 miliard dolarů méně než odhadovaných 26,2 miliardy dolarů potřebných do roku 2020. V porovnání s rokem 2017 poklesl počet prostředků o skoro jednu miliardu dolarů.

Podle zprávy nové infekce se vyskytují především mezi „klíčovými“, rizikovými skupinami. Jedná o sexuální pracovnice, drogové uživatele, gay muže, transgenderové osoby, vězně a sexuální partnery těchto lidí.

Zatím se stále hledá lék na virus HIV, kterým se od roku 1980 nakazilo více než 80 milionů lidí a který vedl k smrti více než 35 milionů lidí. Vědcům se však nyní podařilo zcela vyléčit infikovaný organismus u pokusných myší.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko řeší nový problém. Kdo nahradí Putina? Ve hře je neobvyklá osoba

24.08.2019 22:01 Aktualizováno Když se ruská televizní moderátorka Xenija Sobčaková rozhodla kandidovat na prezidentku, už dopředu…

Rusko slaví svátek vlajky. Několik zatčených, předvedla se armádní kapela…

24.08.2019 19:34 Deset opozičníků bylo dnes zatčeno cestou na manifestaci pořádanou v centru Moskvy u příležitosti…

VIDEO: Rusko odpálilo z ponorek strategické střely, zasáhly určené cíle

24.08.2019 13:35 Aktualizováno Ruská armáda dnes vyzkoušela dvě balistické střely Siněva a Bulava vypálené z ponorek v Severním…

Česko na koberečku: Moskva ostře protestuje proti "zhanobení" pomníku…

23.08.2019 19:16 Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama