Záhadný otvor v Sojuzu: Bizarní incident se zřejmě nikdy neobjasní

Zvláštní komise ruské vesmírné agentury Roskosmos ani po jedenácti měsících nedokázala najít viníka záhadného provrtání pláště ruské kosmické lodi Sojuz MS-09. Oznámil to dnes moskevský rozhlas. Koncem loňského srpna poklesl v Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) tlak, který zavinil otvor vyvrtaný zevnitř. Trhlinu, kterou unikal vzduch, kosmonauti záhy utěsnili a dopravní loď se později bez problémů vrátila na Zemi.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Sojuz (kosmická loď)
doporučujeme

Mluvčí Roskosmosu Vladimir Ustimenko novinářům v Moskvě řekl, že komise agentury pokračuje v práci a nechce prý vyšetřování uspěchat. Potvrdil tak, že dosavadní vyšetřování bizarního incidentu zatím k ničemu nevedlo.

zdroj: YouTube

K objasnění nepřispěly ani vzorky z vnější části pláště, které při téměř osmihodinovém výstupu do otevřeného vesmíru odebrali koncem loňského roku kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev.

Ruský server Lenta napsal, že podle ruských expertů může vyšetřování trvat i několik let a příčiny vyvrtaného otvoru se dokonce možná nikdy nepodaří objasnit. Ruská strana je přitom přesvědčena, že otvor byl vyvrtán záměrně. Kdo je za incident odpovědný, nebylo zatím zjištěno. Vyloučen prý není ani zlý úmysl.

Vedoucí představitelé amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se k případu až do objasnění nechtějí vyjadřovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diplomaté USA byli v zakázané zóně, Rusové je zadrželi

16.10.2019 20:59 Aktualizováno Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské…

Bosna přemístila 1500 migrantů do kritizovaného tábora, panují tam…

16.10.2019 17:38 Policie na západě Bosny v úterý nuceně přemístila kolem 1500 migrantů a uprchlíků z města Bihače do…

Nobelova cena pro demonstranty v Hongkongu? Návrh patrně rozhněvá Čínu

16.10.2019 17:00 Hongkongský lid byl nominován na Nobelovu cenu za mír za rok 2020. Informovala o tom dnes agentura…

Může kocour pašovat drogy? Ruskou justici zaměstnává kuriózní případ

16.10.2019 14:32 Hlavní důkaz v případu pašování drog do jedné z ruských věznic zmizel. Řeč je o kocourovi, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama