Rusko ignoruje soud v Hamburku. Ukrajinským námořníkům prodloužilo vazbu

Moskevský soud dnes o další tři měsíce prodloužil vazbu všem 24 ukrajinským námořníkům, kteří jsou v ruském vězení od loňského podzimního incidentu. Informovala o tom ruská média. Loni v listopadu ruské pohraniční jednotky u Kerčského průlivu mezi Černým a Azovským mořem ostřelovaly a zadržely tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zajaly jejich posádky. Moskva Ukrajince obviňuje, že ilegálně vpluli do ruských vod, což Kyjev popírá.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zajatým námořníkům hrozí až šestileté vězení za ilegální překročení hranic.

Dnešní rozhodnutí soudu přichází poté, co se ombudsmanky obou zemí v úterý domluvily, že požádají ruského i ukrajinského prezidenta o omilostnění řady Ukrajinců vězněných v Rusku a Rusů vězněných na Ukrajině. Agentura AP napsala, že šance na větší výměnu vězňů po dnešku pohasly.

Soud rozhodoval za zavřenými dveřmi, s vyloučením veřejnosti. Na chodbě před soudní síní čekali novináři a rodiny námořníků, kteří pokaždé aplaudovali, když agenti tajné policie FSB v kuklách vedli jejich příbuzného, popsal zpravodaj BBC.

"Všichni čekají, že se něco stane, ale možná se nestane nic," uvedl před jednáním soudu advokát Ilja Novikov. Osud ukrajinských námořníků spojil s osudem šéfredaktora ukrajinské pobočky agentury RIA Novosti Kyryla Vyšynského (v přepisu z ruštiny Kirilla Vyšinského), který byl v Kyjevě loni v květnu zadržen a obviněn z vlastizrady. Soud s Vyšynským byl však Kyjevě odročen na pátek. "Je to hodně divný politický poker - čeká se, kdo první udělá krok, ale všichni se bojí udělat vstřícný krok, aby je nepodvedli," dodal obhájce.

Za propuštění ukrajinských námořníků z vyšetřovací vazby orodovala i ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov popřel jednání o výměně ukrajinských námořníků za Rusy vězněné na Ukrajině, nicméně připustil, že tato otázka byla zmíněna v prvním telefonátu mezi prezidenty obou zemí Vladimirem Putinem a Volodymyrem Zelenským minulý týden. Zdržel se komentáře k rozhodnutí soudu, které si novináři vyložili jako signál, že se Moskvě a Kyjevu dosud nepodařilo dospět k dohodě.

Mezinárodní soud pro námořní právo se sídlem v Hamburku v květnu nařídil neprodlené propuštění ukrajinských námořníků. Moskva ale předem dala najevo, že rozhodnutí soudu, jehož působnost v dané věci neuznává, nepřijme.

Moskva a Kyjev se přou o Kerčský průliv, přes který Rusové postavili most na poloostrov Krym. Toto území Rusové zabrali Ukrajině v březnu 2014. Anexi Ukrajina a většina zemí světa neuznává. Kyjev v průlivu trvá na svobodné plavbě, zatímco Moskva tvrdí, že jde o její výsostné vody, kterými se smí plout jen s ruským povolením.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seznam zakázaných profesí pro ženy se zkrátí. Zůstane jich 100

17.08.2019 10:29 Ruské ministerstvo práce od roku 2021 výrazně zkrátí seznam profesí, které nemohou vykonávat ženy.…

Co vybuchlo na ruské základně? Odborník má zcela převratnou odpověď

16.08.2019 22:34 Aktualizováno NÁZOR - Není možné postavit střelu s plochou dráhou letu či balistickou raketu na jaderný pohon,…

Cizinci, o kterých se nemluví. Do EU přišlo čtvrt milionu lidí z Balkánu

16.08.2019 21:21 Do Evropské unie se loni legálně vystěhovalo bezmála čtvrt milionu lidí ze zemí západního Balkánu.…

Moskvu zachvátí "festival protestů". Lze čekat nekompromisní zákrok policie

16.08.2019 17:01 Tento a zřejmě i několik příštích víkendů čekají Moskvu další protesty, jejichž účastníci chtějí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama