Za koho vyměnit režiséra Sencova? Zelenskyj předložil Rusku nabídku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhl výměnu novináře Kyryla Vyšynského vězněného v Kyjevě za režiséra Oleha Sencova odsouzeného v Rusku na dvacet let. V televizním projevu prohlásil, že čtyřiadvacet námořníků, čekajících v Moskvě na soud kvůli údajnému narušení ruských hranic, žádá osvobodit bezpodmínečně.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Oleg Sencov
doporučujeme

"Skutečně chceme, aby takový okamžik nastal co nejdříve," uvedl prezident v prohlášení, které učinil dva dny před mimořádnými parlamentními volbami. "Příkladně za Sencova, jsme připraveni vyměnit ho (Vyšynského) za Sencova," konstatoval.

Ukrajinský režisér Sencov si odpykává trest za údajné teroristické akce na okupovaném Krymu; Vyšynskyj, který má ukrajinský i ruský pas, čelí obvinění z vlastizrady za údajné spiknutí s Ruskem. Soudní stání má dnes pokračovat v Kyjevě.

Ukrajinských námořníků, zadržených loni v listopadu při incidentu v Kerčském průlivu, by se podle Zelenského výměna týkat neměla. "O výměně našich námořníků nehovoříme. Ty nám (Rusové) musejí vrátit," zdůraznil prezident.

Sencova odsoudil ruský vojenský soud v roce 2015 za údajné vytvoření teroristické skupiny, která na jaře předchozího roku podpálila v krymském Simferopolu kanceláře organizace Ruské společenství Krymu a regionální odbočky vládní strany Jednotné Rusko.

Režisér obvinění odmítá, jeho osvobození opakovaně žádá řada západních státníků a mezinárodních organizací i mnoho známých osobností filmového a divadelního světa. Protesty proti jeho věznění zaznívají i v Rusku.

Vyšynskyj, který používá i ruský přepis svého jména Vyšinskij, byl zatčen loni v květnu v Kyjevě. Obviněn byl z vlastizrady a nezákonného ozbrojování, hrozí mu až 15 let. Na soud čeká v kyjevském vězení, termín vazby vyprší příští pondělí. O jeho dalším osudu by měl rozhodnout soud na dnešním zasedání v Kyjevě.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko řeší nový problém. Kdo nahradí Putina? Ve hře je neobvyklá osoba

24.08.2019 22:01 Aktualizováno Když se ruská televizní moderátorka Xenija Sobčaková rozhodla kandidovat na prezidentku, už dopředu…

Rusko slaví svátek vlajky. Několik zatčených, předvedla se armádní kapela…

24.08.2019 19:34 Deset opozičníků bylo dnes zatčeno cestou na manifestaci pořádanou v centru Moskvy u příležitosti…

VIDEO: Rusko odpálilo z ponorek strategické střely, zasáhly určené cíle

24.08.2019 13:35 Aktualizováno Ruská armáda dnes vyzkoušela dvě balistické střely Siněva a Bulava vypálené z ponorek v Severním…

Česko na koberečku: Moskva ostře protestuje proti "zhanobení" pomníku…

23.08.2019 19:16 Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama