Za koho vyměnit režiséra Sencova? Zelenskyj předložil Rusku nabídku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhl výměnu novináře Kyryla Vyšynského vězněného v Kyjevě za režiséra Oleha Sencova odsouzeného v Rusku na dvacet let. V televizním projevu prohlásil, že čtyřiadvacet námořníků, čekajících v Moskvě na soud kvůli údajnému narušení ruských hranic, žádá osvobodit bezpodmínečně.

Oleg Sencov
doporučujeme

"Skutečně chceme, aby takový okamžik nastal co nejdříve," uvedl prezident v prohlášení, které učinil dva dny před mimořádnými parlamentními volbami. "Příkladně za Sencova, jsme připraveni vyměnit ho (Vyšynského) za Sencova," konstatoval.

Ukrajinský režisér Sencov si odpykává trest za údajné teroristické akce na okupovaném Krymu; Vyšynskyj, který má ukrajinský i ruský pas, čelí obvinění z vlastizrady za údajné spiknutí s Ruskem. Soudní stání má dnes pokračovat v Kyjevě.

Ukrajinských námořníků, zadržených loni v listopadu při incidentu v Kerčském průlivu, by se podle Zelenského výměna týkat neměla. "O výměně našich námořníků nehovoříme. Ty nám (Rusové) musejí vrátit," zdůraznil prezident.

Sencova odsoudil ruský vojenský soud v roce 2015 za údajné vytvoření teroristické skupiny, která na jaře předchozího roku podpálila v krymském Simferopolu kanceláře organizace Ruské společenství Krymu a regionální odbočky vládní strany Jednotné Rusko.

Režisér obvinění odmítá, jeho osvobození opakovaně žádá řada západních státníků a mezinárodních organizací i mnoho známých osobností filmového a divadelního světa. Protesty proti jeho věznění zaznívají i v Rusku.

Vyšynskyj, který používá i ruský přepis svého jména Vyšinskij, byl zatčen loni v květnu v Kyjevě. Obviněn byl z vlastizrady a nezákonného ozbrojování, hrozí mu až 15 let. Na soud čeká v kyjevském vězení, termín vazby vyprší příští pondělí. O jeho dalším osudu by měl rozhodnout soud na dnešním zasedání v Kyjevě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lukašenkova vláda je u konce? Prestižní deník má o výsledku voleb jasno

08.08.2020 00:01 NÁZOR - Alexandr Lukašenko, který vládne Bělorusku od roku 1994, přičemž netoleruje kritické a…

V Rusku přibylo nakažených koronavirem, na Ukrajině padly dva rekordy

07.08.2020 21:40 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 5241 nových případů nákazy a 119 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to…

Tokio a Londýn chtějí návrh pobrexitové dohody o volném obchodu do srpna

07.08.2020 21:20 Británie a Japonsko se dohodly na klíčových aspektech pobrexitové smlouvy o volném obchodu. Návrh…

Norsko se kvůli pandemii vrací k restrikcím, omezuje prodej alkoholu i…

07.08.2020 16:36 Norská vláda doporučila občanům, aby se vyvarovali veškerého cestování do zahraničí, včetně zemí s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama