S rockerem, či Tymošenkovou? Zelenského tým se poohlíží po koaličním partnerovi

Pokud bude strana prezidenta Volodymyra Zelenského po nedělních parlamentních volbách hledat koaličního partnera, obrátí se nejspíš na stranu Hlas, případně na politickou formaci Vlast expremiérky Julije Tymošenkové. Napsala to dnes agentura Unian s odkazem na informace, které pronikly ze Zelenského volebního štábu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

V předvečer voleb političtí komentátoři v Kyjevě nepochybují o vítězství strany Sluha národa, kterou založil nově zvolený prezident Zelenskyj. Za otevřenou otázku označují budoucí vládní půdorys. Není totiž jasné, zda prezidentská strana získá parlamentní většinu nebo bude muset sestavit koaliční kabinet.

Podle agentury Unian je vyloučena koalice se stranou Evropská solidarita exprezidenta Petra Porošenka, kterého Zelenskyj v dubnových prezidentských volbách porazil. Serhij Šefir, jeden z hlavních Zelenského poradců a jeho bývalý spolupracovník z dob hereckého působení, považuje za hlavního případného koaličního partnera hnutí Hlas rockového muzikanta Svjatoslava Vakarčuka.

"Vždycky jsme o to stáli, bylo to i zřejmé z prohlášení (prezidenta) v době volební kampaně," komentoval Šefir možnost spojenectví s proevropsky smýšlejícím Vakarčukem. Možná je i koalice s Tymošenkovou, "pokud bude mít normální požadavky," řekl Šefir.

V případné budoucí koalici by se přitom posty neměly rozdělovat podle stranické příslušnosti, ve vládě by měli zasednout odborníci, řekl Zelenského poradce.

Tymošenková už mezitím sestavila seznam podmínek pro účast své strany v budoucí vládě. Hlavním požadavkem je stabilizace maloobchodních cen energií a omezení míry zisku petrochemických firem. Strana Vlast rovněž žádá přijetí zákona o povinném zdravotním pojištění a garantovaném důchodovém zabezpečení. Chce rovněž prosadit podporu mladým rodinám nebo změnu daňových zákonů. Za důležitý požadavek Tymošenková označila nepromlčitelnost zločinů z války v Donbasu.

Vakarčukova strana Hlas se v průzkumech pohybuje kolem hranice sedmi procent, Vlast má o jedno až dvě procenta více. Zda by jejich podpora mohla Zelenskému k sestavení koalice stačit, se vzhledem k poměrně komplikovanému volebnímu systému ukáže až po nedělních volbách.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odhození chleba? Netanjahu zlehčuje skandál své manželky na Ukrajině

20.08.2019 13:08 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obhajoval svou manželku Saru, která při slavnostním uvítání na…

USA otestovaly nový typ rakety Tomahawk. Jak zareaguje Rusko?

20.08.2019 10:09 Moskva v reakci na nedělní test americké střely o doletu vyšším, než povolovala vypovězená smlouva…

Rusko tají důkazy? Po explozi jaderné rakety se odmlčely stanice…

19.08.2019 18:32 Ruské úřady po explozi testovací rakety u Severodvinska zřejmě vypnuly dva senzory zařazené do…

Na Sibiři dál zuří požáry. Většinu se nevyplatí hasit, taje arktický led,…

19.08.2019 12:12 Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27.000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama