Politická hra? Srbský prezident varuje před demisí premiéra Kosova

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes označil páteční oznámení demise kosovského premiéra Ramushe Haradinaje za pouhý "politický trik". Haradinaj rezignaci oznámil v souvislosti s tím, že ho žalobce zvláštního tribunálu v Haagu předvolal jako podezřelého ze spáchání zločinů za války v Kosovu v letech 1998-1999.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Aleksandr Vučič (srbský premiér)
doporučujeme

Vučić varoval před euforií srbské veřejnosti. Je totiž přesvědčen, že v Haagu Haradinaje do 48 hodin zase pustí. Tento bývalý velitel povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) je v Srbsku považován za válečného zločince jako řada dalších vysoce postavených činitelů Kosova, včetně prezidenta Hashima Thaçiho.

"Rozumím radosti, neřkuli určitému uspokojení, z předvolání Haradinaje. Myslíme si (ale), že důvod k euforii není, protože bereme v úvahu všechna fakta a důsledky tohoto činu a zejména to, jak se budou jak Albánci, tak mezinárodní společenství chovat vůči Srbsku a jeho národu," prohlásil Vučić při narychlo svolané dopolední tiskové konferenci.

"Demise Ramushe Haradinaje je politický trik k získání popularity. Bojuje, aby porazil své protivníky v Kosovu. Hrdina, který bojuje, a ostatní nejsou hodni vůdce, který je vede do světlé budoucnosti," řekl ironicky srbský prezident. Haradinaj se podle něj vrátí jako "hrdina albánského národa" a jeho popularita poroste.

Jde už o druhou Haradinajovu rezignaci z pozice šéfa kabinetu kvůli pozvánce do Haagu. Poprvé podal demisi v roce 2005, kdy ho haagský tribunál (ICTY) obvinil z válečných zločinů. V roce 2012 ho ale osvobodil pro nedostatek důkazů. V Srbsku se to mimo jiné dávalo do souvislosti s podezřelými úmrtími některých svědků, proto se nyní také na webu objevily jízlivé poznámky ve stylu, zda zvláštní soud nyní dokáže, aby svědci obžaloby přežili.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko řeší nový problém. Kdo nahradí Putina? Ve hře je neobvyklá osoba

24.08.2019 22:01 Aktualizováno Když se ruská televizní moderátorka Xenija Sobčaková rozhodla kandidovat na prezidentku, už dopředu…

Rusko slaví svátek vlajky. Několik zatčených, předvedla se armádní kapela…

24.08.2019 19:34 Deset opozičníků bylo dnes zatčeno cestou na manifestaci pořádanou v centru Moskvy u příležitosti…

VIDEO: Rusko odpálilo z ponorek strategické střely, zasáhly určené cíle

24.08.2019 13:35 Aktualizováno Ruská armáda dnes vyzkoušela dvě balistické střely Siněva a Bulava vypálené z ponorek v Severním…

Česko na koberečku: Moskva ostře protestuje proti "zhanobení" pomníku…

23.08.2019 19:16 Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama