Putin má nového vlivného nepřítele. Ruského Hawkinga

Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vyrostl na sociálních sítích nový, vlivný nepřítel. 27letý Alexander Gorbunov na svůj twitterový účet provokativně nazvaný StalinGulag (Stalinův gulag) vůči Kremlu velmi kritické příspěvky. Gorbunova upoutaného na kolečkové křeslo, kterého proto magazín Politico nazývá „ruskou disidentskou verzí Stephena Hawkinga“ sleduje více než 1 milion lidí na Twitteru a skoro půl milionu lidí na jeho soukromém účtu na ruské sociální síti Telegram.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Vladimír Putin na Summitu G20 v Buenos Aires (2.12.2018)
doporučujeme

Zřejmě nejznámější ruský opoziční politik, Alexej Navalnyj, nazval Gorbunova „nejvýznamnějším politickým publicistou v Rusku.“ Gorbunov se ostře strefuje do Kremlu i navzdory tomu, že podle březnové ruského zákona je kritika veřejných představitelů státní moci zločinem.

Gorbun kritizoval Kreml např. za jeho pokusy omezit internet. Velmi vášnivě se věnoval případu novináře opozičního serveru Meduza, Ivana Golunova, který byl úřady zadržen kvůli údajnému držení drog. Ve vězení měl být i bit. 

Za Golunova, který se věnoval korupci ruských lokálních politiků, se postavil nezvykle velký počet lidí, včetně státních médií. Ruské úřady jej nakonec propustili.

„Bylo to malé vítězství pro občanskou společnost,“ uznává Gorbun. Poukazuje však na to, že demonstrace po propuštění novináře se setkaly s policejní brutalitou. „„Typický svátek v Rusku - vězeňské dodávky, policisté, zatčení,“ napsal na svůj twitterový účet. (Demonstrace proběhla 12. června na Den nezávislosti Ruska – poznámka redakce.)

„Systém je stále stejný a mentalita se nezměnila,“ podotýká Gorbun, který sám se stal terčem falešného policejního obvinění. Policie v dubnu navštívila byt jeho matky. Jeho samotného obvinili z „telefonního terorismu“, kdy měl údajně strašit falešnou hrozbou bombového útoku.

Gorbun, který do té doby publikoval anonymně, se rozhodl zveřejnit svou identitu a vystoupit v televizním pořadu. Psaly o něm všechny hlavní ruské noviny. Obvinění proti němu byla náhle stažena.

Ačkoliv je upoután na kolečkovém křesle, není závislý na sociální pomoci státu. Vydělává si prostřednictvím obchodování s finančními deriváty a kryptoměnami.

Rozhodl se přesto utvořit svůj politický blog, protože mu prý není lhostejné, co se děje v zemi. Tvrdí, že patří generaci těch mileniálů, kteří jsou propojení se světem a kteří vidí, že v Rusku je mnohé špatně. „Proto má ruská vláda projekt na kontrolu internetu. Uvědomují si, že jejich propaganda nefunguje proti těm, kteří jsou spojeni s globalizovanými sociálními médii,“ tvrdí. 

Ačkoliv měl nabídky, aby se odstěhoval do zahraničí, odmítl to s tím, že Rusko je země, ve které se narodil on, jeho rodiče i prarodiče a kam tedy patří a odkud nechce odejít. Navíc, pokud by odešel, musel by přestat se svým blogem. „Pak bych přestal kritizovat Rusko. Nemyslím si, že je čestné být kritický vůči zemi, když žiji jinde.“

Budoucnost Ruska však příliš optimisticky nevidí. „„Každý se obává, co přijde po Putinovi. A nikdo nemá ponětí, zda to bude lepší nebo horší,“ sdělil magazínu Politico. „Naděje umírá poslední,“ dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko řeší nový problém. Kdo nahradí Putina? Ve hře je neobvyklá osoba

24.08.2019 22:01 Aktualizováno Když se ruská televizní moderátorka Xenija Sobčaková rozhodla kandidovat na prezidentku, už dopředu…

Rusko slaví svátek vlajky. Několik zatčených, předvedla se armádní kapela…

24.08.2019 19:34 Deset opozičníků bylo dnes zatčeno cestou na manifestaci pořádanou v centru Moskvy u příležitosti…

VIDEO: Rusko odpálilo z ponorek strategické střely, zasáhly určené cíle

24.08.2019 13:35 Aktualizováno Ruská armáda dnes vyzkoušela dvě balistické střely Siněva a Bulava vypálené z ponorek v Severním…

Česko na koberečku: Moskva ostře protestuje proti "zhanobení" pomníku…

23.08.2019 19:16 Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama