Ukrajina už nechce teror? Kreml reaguje na volby

Za "hlasování naděje" dnes ruská diplomacie označila výsledky nedělních parlamentních voleb na Ukrajině, v nichž po sečtení téměř čtyř pětin hlasů jasně vede strana Sluha národa prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí, které je první oficiální reakcí Moskvy na výsledek voleb, hlasování ukázalo, že Ukrajinci jsou "unaveni politikou zastrašování a teroru, kterou prosazoval předchozí režim".

Moskva, Kreml
doporučujeme

Ruské ministerstvo označilo za příznačné, že nacionalisté nezískali širokou podporu Ukrajinců. Za "poměrně skromný" označila Moskva výsledek strany Evropská solidarita bývalého prezidenta Petra Porošenka. Radikální strana a strany Svoboda a Svépomoc, které ruská média obvykle označují za nacionalistické, obsadily po sečtení téměř 80 procent hlasů ve volbách šesté, respektive 11. a 13. místo. Žádná z nich zastoupení v parlamentu mít nebude.

Porošenkova Evropská solidarita zaznamenala očekávaný výsledek, hlasoval pro ni necelý milion lidí. Zatím je s víc než osmi procenty získaných hlasů na třetím místě a je o několik desetin procenta úspěšnější než strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové.

Podle ruského ministerstva zahraničí výsledky voleb "svědčí o tom, že ukrajinský národ je unaven politikou zastrašování a teroru, kterou prosazoval předchozí režim". Volby je prý možné označit za "hlasování naděje". Ministerstvo konstatovalo, že další vývoj bude pozorně sledovat. Doufá, že "nový parlament důvěru moudře využije ve prospěch míru".

K nově nastupujícímu ukrajinskému vedení v čele s novým prezidentem Zelenským se Rusko zatím stavělo zdrženlivě, šéf Kremlu Vladimir Putin Zelenskému k dubnovému zvolení do čela státu neblahopřál. Exprezidenta Porošenka ruské komentáře pravidelně označovaly za oligarchu závislého na vůli Západu, který není schopen se dohodnout se separatisty na východě země a zvládnout všudypřítomnou korupci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku zadrželi poradce šéfa Roskosmosu, je podezřelý ze špionáže

07.07.2020 13:46 V Rusku byl dnes kvůli podezření ze špionáže zadržen poradce generálního ředitele vesmírné agentury…

Nová studie ukázala, jak těžké je získat kolektivní imunitu proti covidu-19

07.07.2020 12:02 Kolektivní imunita jako pomoc při řešení celosvětové pandemie covid-19 je diskutována všemi vládami…

Covid-19 v Rusku: Denní přírůstek zůstává pod 7000, zemřelo dalších 198…

07.07.2020 11:07 Rusko dnes oznámilo 6368 nových případů nákazy koronavirem a 198 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O…

Ruské firmě Norilsk Nickel hrozí rekordní pokuta, katastrofa je…

07.07.2020 09:52 Ruskému podniku Norilsk Nickel, který patří k největším těžařům niklu a na světě, hrozí rekordní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy