Ukrajina už nechce teror? Kreml reaguje na volby

Za "hlasování naděje" dnes ruská diplomacie označila výsledky nedělních parlamentních voleb na Ukrajině, v nichž po sečtení téměř čtyř pětin hlasů jasně vede strana Sluha národa prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí, které je první oficiální reakcí Moskvy na výsledek voleb, hlasování ukázalo, že Ukrajinci jsou "unaveni politikou zastrašování a teroru, kterou prosazoval předchozí režim".

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Moskva, Kreml
doporučujeme

Ruské ministerstvo označilo za příznačné, že nacionalisté nezískali širokou podporu Ukrajinců. Za "poměrně skromný" označila Moskva výsledek strany Evropská solidarita bývalého prezidenta Petra Porošenka. Radikální strana a strany Svoboda a Svépomoc, které ruská média obvykle označují za nacionalistické, obsadily po sečtení téměř 80 procent hlasů ve volbách šesté, respektive 11. a 13. místo. Žádná z nich zastoupení v parlamentu mít nebude.

Porošenkova Evropská solidarita zaznamenala očekávaný výsledek, hlasoval pro ni necelý milion lidí. Zatím je s víc než osmi procenty získaných hlasů na třetím místě a je o několik desetin procenta úspěšnější než strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové.

Podle ruského ministerstva zahraničí výsledky voleb "svědčí o tom, že ukrajinský národ je unaven politikou zastrašování a teroru, kterou prosazoval předchozí režim". Volby je prý možné označit za "hlasování naděje". Ministerstvo konstatovalo, že další vývoj bude pozorně sledovat. Doufá, že "nový parlament důvěru moudře využije ve prospěch míru".

K nově nastupujícímu ukrajinskému vedení v čele s novým prezidentem Zelenským se Rusko zatím stavělo zdrženlivě, šéf Kremlu Vladimir Putin Zelenskému k dubnovému zvolení do čela státu neblahopřál. Exprezidenta Porošenka ruské komentáře pravidelně označovaly za oligarchu závislého na vůli Západu, který není schopen se dohodnout se separatisty na východě země a zvládnout všudypřítomnou korupci.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seznam zakázaných profesí pro ženy se zkrátí. Zůstane jich 100

17.08.2019 10:29 Ruské ministerstvo práce od roku 2021 výrazně zkrátí seznam profesí, které nemohou vykonávat ženy.…

Co vybuchlo na ruské základně? Odborník má zcela převratnou odpověď

16.08.2019 22:34 Aktualizováno NÁZOR - Není možné postavit střelu s plochou dráhou letu či balistickou raketu na jaderný pohon,…

Cizinci, o kterých se nemluví. Do EU přišlo čtvrt milionu lidí z Balkánu

16.08.2019 21:21 Do Evropské unie se loni legálně vystěhovalo bezmála čtvrt milionu lidí ze zemí západního Balkánu.…

Moskvu zachvátí "festival protestů". Lze čekat nekompromisní zákrok policie

16.08.2019 17:01 Tento a zřejmě i několik příštích víkendů čekají Moskvu další protesty, jejichž účastníci chtějí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama