Kosovský expremiér Haradinaj míří do Haagu, čeká ho slyšení před tribunálem

Kosovský expremiér Ramush Haradinaj, který v pátek podal demisi kvůli předvolání ke zvláštnímu tribunálu v Haagu, dnes odcestuje do Nizozemska a nejspíš ve středu pak bude vypovídat před soudem. S odvoláním na kosovská média o tom dnes informovala agentura APA. Původně Haradinaj uvedl, že k tribunálu zamíří jako podezřelý ze spáchání zločinů za války v Kosovu v letech 1998-1999. Podle agentury DPA však dosud není zcela jasné, zda jej soud bude vyslýchat jako obviněného nebo jako svědka.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ramush Haradinaj
doporučujeme

"Ano, zítra odjíždím," řekl Haradinaj v pondělí kosovské soukromé televizní stanici T7. Dodal, že pokud u soudu bude vystupovat pouze jako svědek, hodlá se znovu ucházet o přízeň voličů v zářijových předčasných parlamentních volbách.

Nové volby se v Kosovu budou konat právě kvůli odstoupení šéfa kabinetu, prezident Hashim Thaçi je však ještě oficiálně nevypsal. V souladu s kosovskou ústavou má prezident možnost vypsat volby, nebo jmenovat nového předsedu vlády. Ten by ovšem měl jen mizivé šance získat podporu parlamentu, protože Haradinajova strana v současné tříčlenné vládní koalici nemíní pokračovat a volby si přeje i opozice.

Zvláštní tribunál pro Kosovo byl zřízen v roce 2015. Soudí bývalé velitele Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), která koncem 90. let vedla ozbrojený boj za odtržení tehdejší srbské provincie Kosovo. Během války se její členové podíleli na masových vraždách, únosech, nezákonném věznění a sexuálně motivovaném násilí. Žádná konkrétní obvinění soud zatím nevznesl.

Kvůli pozvánce do Haagu nyní Haradinaj odstoupil už podruhé. Poprvé podal demisi v roce 2005, kdy ho haagský mezinárodní tribunál (ICTY) obvinil z válečných zločinů. V roce 2012 ho ale osvobodil pro nedostatek důkazů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seznam zakázaných profesí pro ženy se zkrátí. Zůstane jich 100

17.08.2019 10:29 Ruské ministerstvo práce od roku 2021 výrazně zkrátí seznam profesí, které nemohou vykonávat ženy.…

Co vybuchlo na ruské základně? Odborník má zcela převratnou odpověď

16.08.2019 22:34 Aktualizováno NÁZOR - Není možné postavit střelu s plochou dráhou letu či balistickou raketu na jaderný pohon,…

Cizinci, o kterých se nemluví. Do EU přišlo čtvrt milionu lidí z Balkánu

16.08.2019 21:21 Do Evropské unie se loni legálně vystěhovalo bezmála čtvrt milionu lidí ze zemí západního Balkánu.…

Moskvu zachvátí "festival protestů". Lze čekat nekompromisní zákrok policie

16.08.2019 17:01 Tento a zřejmě i několik příštích víkendů čekají Moskvu další protesty, jejichž účastníci chtějí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama