Kosovský expremiér Haradinaj míří do Haagu, čeká ho slyšení před tribunálem

Kosovský expremiér Ramush Haradinaj, který v pátek podal demisi kvůli předvolání ke zvláštnímu tribunálu v Haagu, dnes odcestuje do Nizozemska a nejspíš ve středu pak bude vypovídat před soudem. S odvoláním na kosovská média o tom dnes informovala agentura APA. Původně Haradinaj uvedl, že k tribunálu zamíří jako podezřelý ze spáchání zločinů za války v Kosovu v letech 1998-1999. Podle agentury DPA však dosud není zcela jasné, zda jej soud bude vyslýchat jako obviněného nebo jako svědka.

Ramush Haradinaj
doporučujeme

"Ano, zítra odjíždím," řekl Haradinaj v pondělí kosovské soukromé televizní stanici T7. Dodal, že pokud u soudu bude vystupovat pouze jako svědek, hodlá se znovu ucházet o přízeň voličů v zářijových předčasných parlamentních volbách.

Nové volby se v Kosovu budou konat právě kvůli odstoupení šéfa kabinetu, prezident Hashim Thaçi je však ještě oficiálně nevypsal. V souladu s kosovskou ústavou má prezident možnost vypsat volby, nebo jmenovat nového předsedu vlády. Ten by ovšem měl jen mizivé šance získat podporu parlamentu, protože Haradinajova strana v současné tříčlenné vládní koalici nemíní pokračovat a volby si přeje i opozice.

Zvláštní tribunál pro Kosovo byl zřízen v roce 2015. Soudí bývalé velitele Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), která koncem 90. let vedla ozbrojený boj za odtržení tehdejší srbské provincie Kosovo. Během války se její členové podíleli na masových vraždách, únosech, nezákonném věznění a sexuálně motivovaném násilí. Žádná konkrétní obvinění soud zatím nevznesl.

Kvůli pozvánce do Haagu nyní Haradinaj odstoupil už podruhé. Poprvé podal demisi v roce 2005, kdy ho haagský mezinárodní tribunál (ICTY) obvinil z válečných zločinů. V roce 2012 ho ale osvobodil pro nedostatek důkazů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Protesty v Bělorusku pokračují, policie zadržela stovky lidí

29.11.2020 18:52 Tisíce Bělorusů dnes znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka,…

Protesty v Bělorusku pokračují. Policie brutálně zasahuje, zadrženy stovky…

29.11.2020 18:51 Aktualizováno Tisíce Bělorusů dnes znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka,…

V Jerevanu demonstrovali příbuzní pohřešovaných vojáků, Ázerbájdžán prý…

29.11.2020 17:23 Asi tisícovka lidí dnes demonstrovala v arménské metropoli Jerevanu ve snaze přimět úřady, aby…

Švýcaři hlasovali ve dvou referendech, zákaz podporování výrobců zbraní…

29.11.2020 16:30 Švýcaři dnes v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama