Na Ukrajině je sečteno. Strana Sluha národa jasně zvítězila, bodoval i rocker

Ukrajinská ústřední volební komise sečetla všechny hlasy z nedělních předčasných parlamentních voleb, které vyhrála strana Sluha národa prezidenta Volodymyra Zelenského se 43 procenty hlasů. Oznámil to dnes list Ukrajinska pravda na svém webu. Prezidentova strana podle deníku získala většinu v podobě 254 z 450 mandátů.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Do nového parlamentu se přes pětiprocentní práh dostaly ještě čtyři další strany: proruská Opoziční platforma kremelského chráněnce Viktora Medvedčuka s 43 křesly, strana Vlast expermiérky Julije Tymošenkové s 26 poslanci, uskupení Evropská solidarita exprezidenta Petra Porošenka s 25 zákonodárci, liberální strana Hlas rockového muzikanta Svjatoslava Vakarčuka s 20 mandáty.

zdroj: YouTube

Z řad nezávislých kandidátů vzešlo 46 poslanců. Zbývající desítku zákonodárců představují zástupci dalších stran, kteří uspěli v jednomandátových obvodech, kde se rozhoduje většinově.

Na Ukrajině platí poměrně komplikovaný volební systém, v němž polovinu poslanců volí občané podle stranických seznamů a o druhou polovinu se utkají často nezávislí kandidáti v jednomandátových volebních obvodech, ve kterých se volí většinově - ale 26 z těchto křesel zůstává kvůli ruské anexi Krymu a válce v Donbasu volných. Podle stranických seznamů se volí 225 poslanců, ve většinovém systému 199.

Pokud Sluha národa uzavře koalici s Hlasem a Vlastí, získá v parlamentu dvoutřetinovou většinu, umožňující měnit ústavu, poznamenal list Vedomosti s připomínkou, že Zelenskyj v den voleb nabízel Vakarčukovi uzavření koalice. Ale i s prostou většinou bude moci Sluha národa vytvořit vládu a jmenovat premiéra. Navíc prostá většina stačí podle ústavy k vyjádření nedůvěry vládě, anebo k zahájení procesu odvolávání hlavy státu. Dvě třetiny pak umožňují pozměňovat ústavu kromě obecných ustanovení a části věnované volbám a změnám základního zákona.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko přišlo o velkou ponorku. V Sevastopolu se potopila i s dokem

15.12.2019 18:34 Aktualizováno V krymském přístavu Sevastopol se v noci na dnešek potopila velká dieselová ponorka i s plovoucím…

Kvůli zemětřesení v Albánii se zatýká. Devět lidí obviněno z vraždy

15.12.2019 08:25 Policie v Albánii v souvislosti s následky nedávného ničivého zemětřesení zatkla devět lidí. Čelí…

Konflikt v Donbasu: Ukrajina zvažuje krok, který podráždí Rusko

14.12.2019 21:47 Aktualizováno Ukrajina bude požadovat vyslání mírového kontingentu OSN na povstalecká území v Donbasu, pokud…

Rusko opět zasáhla vlna výhrůžek bombou, evakuovány stovky tisíc lidí

14.12.2019 10:21 Rusko znovu postihla vlna anonymních telefonátů, jejichž autoři vyhrožují bombovým útokem. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama