Nová informační válka? Kyjev chce spustit ruskojazyčnou televizi pro Donbas a Krym

Nové ukrajinské vedení chce vytvořit ruskojazyčný televizní kanál, který by měl na východě země oslovit Ukrajince hovořící rusky a nakloněné Moskvě. Novinářům to v Kyjevě řekl pracovník kanceláře nově zvoleného prezidenta Volodymyra Zelenského. Rusko plán označilo za nesmyslný.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle vicekancléře Kyryla Tymošenka Ukrajina v ruskojazyčném Donbasu prakticky prohrála informační válku, v níž soupeřila s Moskvou o smýšlení obyvatel východu země a okupovaného Krymu. "Pořád je ale šance to zvrátit. Zabýváme se možností spustit ruskojazyčný kanál, který by byl dostupný pro lidi hovořící rusky po celém světě," řekl Tymošenko. Kanál by řídil stát, ale jeho obsah by tvořily příspěvky komerčních ukrajinských televizí, uvedl vicekancléř.

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové je plán Kyjeva nesmyslný. "Vyhazují peníze na oslovení ruskojazyčné veřejnosti po celém světě, zatímco u sebe doma v souladu s novým zákonem o jazyce užívání ruštiny omezují," napsala mluvčí na facebooku.

Sporný jazykový zákon přijal ukrajinský parlament letos v dubnu. Právní norma potvrzuje ukrajinštinu jako jediný státní jazyk. Plynně ovládat ukrajinštinu musejí úřední osoby, povinné je užívání ukrajinštiny v armádě, policii, na školách a u soudů. Užívání ruštiny zákon nezakazuje, ukrajinština je ale privilegovaným jazykem veškeré veřejné komunikace.

Opozice a ruskojazyčné ukrajinské spolky označují zákon za diskriminační a Moskva proti němu ostře protestovala. Ruštinu na Ukrajině označuje za svůj rodný jazyk asi třetina populace a ruský jazyk používá kolem 70 procent ukrajinských médií.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diplomaté USA byli v zakázané zóně, Rusové je zadrželi

16.10.2019 20:59 Aktualizováno Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské…

Bosna přemístila 1500 migrantů do kritizovaného tábora, panují tam…

16.10.2019 17:38 Policie na západě Bosny v úterý nuceně přemístila kolem 1500 migrantů a uprchlíků z města Bihače do…

Nobelova cena pro demonstranty v Hongkongu? Návrh patrně rozhněvá Čínu

16.10.2019 17:00 Hongkongský lid byl nominován na Nobelovu cenu za mír za rok 2020. Informovala o tom dnes agentura…

Může kocour pašovat drogy? Ruskou justici zaměstnává kuriózní případ

16.10.2019 14:32 Hlavní důkaz v případu pašování drog do jedné z ruských věznic zmizel. Řeč je o kocourovi, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama