Kdo vyprovokoval masové nepokoje v Moskvě? Ve vězení skončila i známá vědkyně

Za svolání nepovolené demonstrace do centra Moskvy, při níž bylo minulou sobotu zadrženo přes tisíc lidí, je odpovědno deset osob, z nichž pět je už ve vazbě. Ruským médiím to dnes řekla mluvčí ruského Vyšetřovacího výboru, centrální ruské kriminální ústředny. Podle dřívějších zpráv jsou obviněni z provokování masových nepokojů, hrubého porušování veřejného pořádku a útoku na úřední osoby s trestní sazbou až 15 let vězení.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Věznice
doporučujeme

Sobotní demonstrace, kterou zorganizovala ruskými úřady neuznaná Libertariánská strana, byla protestem proti postupu moskevské volební komise, která z formálních důvodů nepustila k volbám 15 opozičních kandidátů. O složení zastupitelstva moskevské radnice se bude rozhodovat ve volbách 8. září. Při demonstraci policie zadržela přes tisíc lidí, několik desítek z nich dostalo pokutu nebo bylo odsouzeno k několikadenním trestům vězení.

Na deset dní do vězení poslal moskevský soud i v Rusku známou vědkyni Juliji Galjaminovou, která údajně na internetu zvala Moskvany k účasti na protestu. Galjaminová chtěla kandidovat v moskevských volbách, komise jí to ale zakázala s tím, že na žádosti nebyl dostatek ověřených podpisů, jak vyžaduje zákon.

Podle moskevského rozhlasu dnes skupina předních ruských vědců zveřejnila otevřený dopis, v němž kandidaturu své kolegyně i ostatních zamítnutých kandidátů podpořila. Petici kromě jiných podepsali profesoři moskevské státní univerzity a vědci Ruské akademie věd.

Kromě uložení administrativních trestů ruská prokuratura zahájila i trestní stíhání organizátorů sobotní akce. Mluvčí Vyšetřovacího výboru dnes oznámila, že ve vězení jsou opoziční aktivisté Alexej Miňajlo, Kirill Žukov, Ivan Podkopajev a další dva lidé. Ljubov Sobolová, jedna z odmítnutých kandidátů pro moskevské volby, drží už přes dva týdny na protest proti rozhodnutí volební komise hladovku.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s drahou zbraní? Rusko hledá využití pro svůj nejpokročilejší letoun

15.09.2019 00:01 NÁZOR - Suchoj Su-57 je bojový letoun obtížně zachytitelný radary a proto má jít o nejlepší ruské…

Kamion v Rusku vjel do protisměru. Sestřelil autobus plný lidí, 7 zabil

14.09.2019 22:09 Při nehodě nákladního vozu a malého autobusu v ruské Jaroslavské oblasti zemřelo sedm osob.

Snowden v knize vysvětlil, proč vyzradil tajná data. Vlády se ho prý bojí

14.09.2019 22:08 Aktualizováno Bývalý spolupracovník tajných služeb Spojených států Edward Snowden, který po vyzrazení citlivých…

V Česku hrozí nástup nacismu? Ruský historik rozdmýchává spor o Koněva

13.09.2019 23:43 Aktualizováno Před možným nástupem nacismu v České republice varoval v moskevské metropolitní televizi TV Centr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama