Policie zasahovala na nepovolené demonstraci v Moskvě, zatkla stovky lidí

Navzdory úřednímu zákazu a přes důrazné policejní varování se dnes v centru Moskvy konala další opoziční demonstrace proti zapovězení účasti opozičních kandidátů v zářijových volbách do moskevského zastupitelstva.

Přidejte svůj názor 153 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle serveru OVD-Info, který se specializuje na policejní zákroky, zadržela policie 828 účastníků demonstrace. Ještě před začátkem akce byla zatčena prominentní opoziční aktivistka Ljubov Sobolová v taxíku, když se snažila dorazit na demonstraci, a odvezena v policejním autě, informovala agentura Reuters.

Ruské úřady uvedly, že zadržely 600 lidí a že demonstrace se zúčastnilo 1500 lidí. Záběry z protestů nicméně podle agentury Reuters naznačují vyšší účast. Agentura AP upozornila, že někteří demonstranti byli zadržení hrubým způsobem, a to i za použití obušků.

Sobolová, která je poslední z prominentních představitelů opozice na svobodě, a která drží už 20 dnů hladovku, vyzvala lidi k účasti na dnešní demonstraci. Moskevské úřady ji odmítly povolit a ruská generální prokuratura varovala, že proti ní nekompromisně zasáhne. Minulou sobotu bylo při podobné akci zadrženo v Moskvě převážně krátkodobě přes tisíc lidí a organizátorům hrozí vysoké tresty vězení.

Protivládní aktivisté dnešní demonstraci označují za poklidný pochod na protest proti vyloučení jejich kandidátů ze zářijových voleb. Aktivisté tvrdí, že jim ruská ústava zaručuje právo protestovat. Podle úřadů je však zapotřebí termín a místo demonstrace předem nahlásit, což se v případě dnešního akce nestalo. Aktivisté argumentují tím, že úřady protesty v centru Moskvy opakovaně odmítají povolit, takže jedinou možností zůstává protestovat bez povolení.

Na podporu moskevského protestu se dnes konala demonstrace v Petrohradu, kterou úřady povolily. Podle zpravodajského serveru Fontanka.ru se petrohradské demonstrace zúčastnily zhruba dvě tisícovky lidí.

Na pozadí dnešních opozičních protestů ruská justice oznámila, že zahajuje vyšetřování kvůli údajnému praní špinavých peněz v protikorupční nadaci hlavního kremelského kritika a vůdce opozice Alexeje Navalného. Vyšetřování se týká částky jedné miliardy rublů (355 milionů Kč). Podle Navalného a jeho spojenců je nadace financována transparentním způsobem z veřejných darů.

Navalnyj si v současnosti odpykává trest 30 dnů vězení za výzvy k demonstracím. Minulý víkend byl Navalnyj hospitalizován kvůli "závažné alergické reakci", opoziční média spekulovala o tom, že byl otráven jídlem. V pondělí se Navalnyj vrátil do cely.

Sobolové stejně jako dalším 14 kandidátům moskevská volební komise neumožnila kandidovat ve volbách, údajně kvůli nesrovnalostem v seznamu ověřených voličských podpisů, který musejí kandidáti komisi předložit. Sobolová pochybení popírá.

Loading...
Vstupte do diskuze (153)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fatální chyba stála ženu (†26) život: Experti varují, že se to může stát…

19.09.2019 17:39 Aktualizováno Mladá Ruska Jevgenije měla ještě vše před sebou Jedna malá chyba ji ovšem připravila o život a…

Po demonstraci v Moskvě byl uvězněn i známý herec, strhla se lavina kritiky

19.09.2019 14:14 Ruská generální prokuratura požádala soud o propuštění herce Pavla Ustinova, který byl za údajné…

Jak fungují represe v Rusku? Profesor upozornil na překvapivé skutečnosti

19.09.2019 00:01 NÁZOR - "Kdo by tušil, že ochránci Kremlu jsou tak křehcí?" táže se ironicky úvodem svého komentáře…

Při přestřelce v Rusku zemřel policista

18.09.2019 22:02 Přestřelka mezi policisty si dnes v Moskvě vyžádala jednoho mrtvého a jednoho zraněného. O…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama