Turecko jde ostře do boje s médii. Soud blokuje servery i účty na sítích

S poukazem na národní bezpečnost nařídil soud v Turecku zablokovat nezávislý server Bianet a desítky dalších médií i účtů na sociálních sítích. O dřívějším rozhodnutí soudu, které bylo oznámeno dnes, informovala agentura AFP. Bianet vešel v Turecku ve známost díky článkům věnovaným lidským právům a násilí páchaném na ženách. Pokrývá procesy spojené se svobodou projevu. Za 20 let existence vydal turecky, kurdsky a anglicky kolem 20.000 článků.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Turecká vlajka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Rozhodnutí se vedle serveru Bianet týká 135 dalších webů, účtů na sociálních sítích a videí sdílených na platformách YouTube a Dailymotion. Zablokován má být i twitterový účet poslankyně prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) Oyae Ersoyové.

Soud v Ankaře uvedl, že smyslem rozhodnutí je "ochrana národní bezpečnosti a veřejného pořádku". Na nic konkrétního, čeho se podle něj weby a účty na sociálních sítích dopustily, ale nepoukázal. Rozhodnutí z minulého měsíce bylo zveřejněno až dnes. Proces iniciovalo vedení četnictva spadající pod ministerstvo vnitra.

"Rozhodnutí nebylo serveru Bianet ani doručeno. Přišli jsme na to náhodou," řekla agentuře AFP právní zástupkyně provozovatele webu. Potvrdila, že celá internetová stránka může být uzavřena každou chvíli. Krok soudu považuje za útok na svobodu tisku.

Podobně se k věci staví zástupce organizace Reportéři bez hranic (RSF) v Turecku Erol Önderoglu. Vyzval úřady, aby "zcela svévolné rozhodnutí anulovaly".

RSF na porušování svobody tisku v Turecku za vlády současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana poukazuje pravidelně. Tažení vlády proti médiím se podle organizace vystupňovalo po pokusu o vojenský převrat v létě 2016. Od dubna roku 2017 je například v Turecku blokována internetová encyklopedie Wikipedia.

Na žebříčku 180 zemí, který sestavuje RSF s ohledem na svobodu tisku, se nyní Turecko nachází na 157. místě v sousedství Iráku, Kazachstánu, Rwandy a Burundi.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fatální chyba stála ženu (†26) život: Experti varují, že se to může stát…

19.09.2019 17:39 Aktualizováno Mladá Ruska Jevgenije měla ještě vše před sebou Jedna malá chyba ji ovšem připravila o život a…

Po demonstraci v Moskvě byl uvězněn i známý herec, strhla se lavina kritiky

19.09.2019 14:14 Ruská generální prokuratura požádala soud o propuštění herce Pavla Ustinova, který byl za údajné…

Jak fungují represe v Rusku? Profesor upozornil na překvapivé skutečnosti

19.09.2019 00:01 NÁZOR - "Kdo by tušil, že ochránci Kremlu jsou tak křehcí?" táže se ironicky úvodem svého komentáře…

Při přestřelce v Rusku zemřel policista

18.09.2019 22:02 Přestřelka mezi policisty si dnes v Moskvě vyžádala jednoho mrtvého a jednoho zraněného. O…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama