Soud zablokoval účty Navalného nadace, prý prala špinavé peníze

Ruští vyšetřovatelé nechali soudně zablokovat veškeré účty protikorupční nadace opozičního vůdce Alexeje Navalného a další stovky fyzických a právnických osob, které s ním spolupracují. Oznámil to dnes v Moskvě ruský Vyšetřovací výbor, centrální kriminální ústředna. Důvodem je podle výboru podezření z praní špinavých peněz.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Fond boje s korupcí (FBK), který Navalnyj založil v roce 2011, vyvolal v Rusku už několikrát rozruch skandálními informacemi o údajně nelegálně nabytém majetku ruských politických špiček, včetně premiéra Dmitrije Medveděva, generálního prokurátora Jurije Čajky nebo ministra obrany Sergeje Šojgua. Jeho aktivisté opakovaně čelí obviněním z trestných deliktů, která označují za politicky motivovaná.

Mluvčí FBK Kira Jarmušová oznámila, že na účtech nadace, jejíž provoz financují dobrovolné příspěvky ruských soukromých dárců, bylo zablokováno 75 milionů rublů. Vyšetřovací výbor oznámil, že obviňuje FBK z nezákonné legalizace jedné miliardy rublů, které blíže neurčené třetí osoby získaly trestnou činností. Trestní sazba pro praní špinavých peněz je v Rusku až sedm let.

Podle informací ruského tisku ve středu a dnes maskovaní policisté provedli razie v kancelářích FBK a v bytech několika jeho aktivistů. Zabavili přitom listiny a datové nosiče. Několik osob bylo předvoláno k výslechu. Sám Navalnyj je ve vězení, kde si od konce července odpykává měsíční trest za výzvy k nepovoleným demonstracím.

Zásah proti Navalného fondu provedla ruská policie v době zesíleného napětí v Moskvě, které vyvolaly dvě demonstrace proti údajné diskriminaci opozičních kandidátů ve volbách do městského zastupitelstva. Při protestech bylo zatčeno přes 2000 lidí, organizátorům hrozí vysoké tresty vězení. Mezi kandidáty nepřipuštěnými k volbám je několik pracovníků a spolupracovníků FBK.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 07:49 Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

Fatální chyba stála ženu (†26) život: Experti varují, že se to může stát…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Mladá Ruska Jevgenije měla ještě vše před sebou Jedna malá chyba ji ovšem připravila o život a…

Rusko: Americké plány na překonání ruské obrany jsou hloupost

20.09.2019 19:41 Za hloupost označil dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv tvrzení amerického generála Jeffreyho…

Putin je výtvor temných sil? Šaman, který ho šel vyhnat z Kremlu, dopadl…

20.09.2019 17:09 Ruský šaman Alexandr Gabyšev, kterého ve čtvrtek při pěším pochodu ze sibiřského Jakutska do Moskvy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama