Rusko podalo stížnost na Deutsche Welle. Podněcuje rebelii

Ruské ministerstvo zahraničí dnes upozornilo německou stranu na nepřípustnost údajného vměšování do vnitřních záležitostí Ruska. Oznámila to agentura TASS.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

V protestu si ruská diplomacie stěžovala na vysílání rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle, financované německou vládou, která podle Moskvy vyzývala obyvatele ruského hlavního města k účasti na nepovolených demonstracích. Německá stanice již začátkem týdne podobné obvinění odmítla.

V Moskvě se minulou a předminulou sobotu konaly nepovolené protesty proti údajné diskriminaci opozičních kandidátů, jejichž účast v zářijových komunálních volbách zakázala moskevská volební komise. Policie demonstrace násilím rozehnala a zadržela celkem přes 2000 lidí. Kromě trestního stíhání organizátorů, jimž hrozí 15 let vězení, si ruská oficiální místa ve stále větší míře stěžují na propagandu západních států, namířenou údajně na mobilizaci ruské opozice proti režimu.

Deutsche Welle (DW), kterou financuje stát, ale jejíž redakční politika má být nezávislá, podle ruského ministerstva zahraničí k účasti na nepovolených protestech přímo na sociálních sítích vyzývala. To je podle ruské diplomacie nepřípustné.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová již v pondělí vydala prohlášení obviňující německou stanici z vyvolávání nepokojů. DW to vzápětí odmítla s tím, že obvinění je spojeno s červencovým zadržením jejího ruského zpravodaje Sergeje Dika informujícího o opozičním protestu. To bylo podle stanice "svévolným narušováním práce akreditovaného novináře".

Andrej Klimov, šéf výboru ruské Rady federace pro ochranu státní svrchovanosti, dnes podle agentury Interfax obvinil z vměšování kromě Německa také Spojené státy. Senátoři podle Klimova očekávali, že během kampaně před moskevskými volbami dojde k provokacím podporovaným z ciziny, a jejich předpovědi se naplnily. Za vměšování považuje Klimov "nesvědomité informování o událostech v Moskvě" a také nepřijatelné chování některých diplomatů. Co jim vyčítá, senátor neupřesnil.

Podle Klimova se demonstrací zúčastnili lidé placení Západem, kteří "v zahraničí prošli příslušným výcvikem". Ruské občany prý "zpracovávaly zahraniční struktury, které se specializují na lobbování a politické a právní konzultace".

Schůze senátního výboru pro ochranu státní svrchovanosti byla podle Interfaxu svolána naléhavě, senátoři byli povoláni z dovolených. Přizváni byli pracovníci generální prokuratury a ministerstva zahraničí. Vedení komise chce podle agentury TASS svolat další schůzi, na níž pozve "velvyslance těch zemí, jejichž akce jsou považovány za vměšování do vnitřních věcí Ruska".

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s drahou zbraní? Rusko hledá využití pro svůj nejpokročilejší letoun

15.09.2019 00:01 NÁZOR - Suchoj Su-57 je bojový letoun obtížně zachytitelný radary a proto má jít o nejlepší ruské…

Kamion v Rusku vjel do protisměru. Sestřelil autobus plný lidí, 7 zabil

14.09.2019 22:09 Při nehodě nákladního vozu a malého autobusu v ruské Jaroslavské oblasti zemřelo sedm osob.

Snowden v knize vysvětlil, proč vyzradil tajná data. Vlády se ho prý bojí

14.09.2019 22:08 Aktualizováno Bývalý spolupracovník tajných služeb Spojených států Edward Snowden, který po vyzrazení citlivých…

V Česku hrozí nástup nacismu? Ruský historik rozdmýchává spor o Koněva

13.09.2019 23:43 Aktualizováno Před možným nástupem nacismu v České republice varoval v moskevské metropolitní televizi TV Centr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama