Pokusil se o útok v mešitě u Osla. Ve vazbě bude minimálně měsíc
Muž podezřelý ze sobotního pokusu o útok v mešitě poblíž norského hlavního města Osla a z vraždy své nevlastní sestry zůstane ve vazbě příští čtyři týdny, kdy bude probíhat vyšetřování. Podle agentury Reuters o tom dnes rozhodnul soud v Oslu. Policie čin vyšetřuje jako terorismus.
doporučujeme
Philip Manshaus, který dnes stanul před soudem s tmavými stíny kolem očí a s ranami na obličeji a na krku, prostřednictvím svého právníka sdělil, že je nevinný a že žádá o propuštění na svobodu. V soudní síni celou dobu mlčel a jen několikrát se pousmál.
Očití svědci uvedli, že Manshaus v sobotu vstoupil do mešity s několika zbraněmi. Následně ho ale přemohl 65letý věřící, jemuž se podařilo útočníkovi zbraně odebrat. Útok si tak nevyžádal žádné oběti na životech.
Policie několik hodin po útoku informovala, že v domě podezřelého nalezla mrtvou 17letou dívku, která byla jeho nevlastní sestrou.
Jednadvacetiletý Manshaus podle policie šířil na internetu pravicově extremistické příspěvky. Před útokem údajně zanechal na internetovém fóru poselství hovořící o "válce ras" a vyjadřující obdiv k pachateli březnového útoku na mešity na Novém Zélandu s 51 oběťmi na životech. Dosud se však nepodařilo s jistotou určit, kdo je autorem tohoto textu, uvedla agentura AFP.
Proces s Manshausem, který dosud odmítá s vyšetřovateli hovořit, se podle Reuters zřejmě potáhne měsíce. V případě odsouzení za terorismus mu hrozí až 21 let vězení; stejný trest může dostat i za vraždu.
Drtivé vítězství Johnsona? Putin skřípe zuby
13.12.2019 18:19 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin pochybuje, že by se po vítězství Borise Johnsona ve čtvrtečních…
Boj s požárem na ruské letadlové lodi trval 24 hodin. Následky jsou…
13.12.2019 10:13 Požární specialisté dnes ráno, skoro po 24 hodinách, uhasili požár na jediné ruské letadlové lodi…
V Rusku zcenzurovali ukrajinský seriál, přisprostlý vtip o Putinovi musel…
13.12.2019 09:22 Ruská televize TNT odvysílala první tři díly ukrajinského seriálu Sluha národa s Volodymyrem…
Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost, varuje WTO
12.12.2019 18:59 Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových…