Rusové snáze získají ukrajinský pas. Zelenskyj dal pokyn k vypracování zákona

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal pokyn ke zjednodušení procedury přiznání ukrajinského občanství Rusům pronásledovaným za politické přesvědčení. Příkaz vládě k vypracování příslušného zákona byl dnes zveřejněn na prezidentském webu.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Zelenskyj tak reaguje na dubnové rozhodnutí Moskvy nabídnout ve zjednodušeném režimu ruské občanství obyvatelům povstaleckého Donbasu.

Rusové, kteří kvůli politickému pronásledování získají ukrajinské občanství, se musejí vzdát občanství ruského, vyplývá z rozhodnutí ukrajinského prezidenta. Opatření se bude týkat i cizinců a osob bez státního občanství, které "se podílely na zajištění ukrajinské národní bezpečnosti a obrany". Podle agentury Unian jde o osoby, které se zapojily do boje proti separatistům nebo jinak bránily ruské agresi na východě Ukrajiny.

Putin na konci dubna podepsal dekret, nabízející ruské občanství obyvatelům Donbasu, žijícím na území ovládaném proruskými separatisty. Podle prezidenta šlo o "výlučně humánní" opatření. Později Kreml rozšířil nabídku ruského občanství pro všechny obyvatele převážně ruskojazyčného Donbasu, jehož část kontroluje i Kyjev. Podle ruských médií o ruský pas požádalo přes 10.000 ukrajinských státních příslušníků.

Kyjev kritizoval Putinovo rozhodnutí jako pokračování ruské agrese a označil ho za další porušení norem mezinárodního práva. Ukrajina pohrozila, že bude odebírat důchody a sociální dávky obyvatelům Donbasu, kteří získají ruské občanství. Evropská unie dala najevo, že ruské pasy vydané lidem z ukrajinských regionů ovládaných separatisty nehodlá uznávat.

Zelenskyj už v červenci naznačil, že nabídne Rusům ukrajinské občanství. "Poskytneme ukrajinské občanství zástupcům všech národů, které trpí autoritářskými a korupčními režimy. V první řadě pak Rusům, kteří dnes trpí asi nejvíce," poznamenal ukrajinský prezident.

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku havaroval autobus, nejméně jeden mrtvý a 32 zraněných

17.08.2019 20:20 Nejméně jednoho mrtvého a 32 zraněných si dnes vyžádala nehoda linkového autobusu ve městě Perm na…

Seznam zakázaných profesí pro ženy se zkrátí. Zůstane jich 100

17.08.2019 10:29 Ruské ministerstvo práce od roku 2021 výrazně zkrátí seznam profesí, které nemohou vykonávat ženy.…

Co vybuchlo na ruské základně? Odborník má zcela převratnou odpověď

16.08.2019 22:34 Aktualizováno NÁZOR - Není možné postavit střelu s plochou dráhou letu či balistickou raketu na jaderný pohon,…

Cizinci, o kterých se nemluví. Do EU přišlo čtvrt milionu lidí z Balkánu

16.08.2019 21:21 Do Evropské unie se loni legálně vystěhovalo bezmála čtvrt milionu lidí ze zemí západního Balkánu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama