Co vybuchlo na ruské základně? Odborník má zcela převratnou odpověď

NÁZOR - Není možné postavit střelu s plochou dráhou letu či balistickou raketu na jaderný pohon, ačkoliv se zdá, že si to mnozí myslí, konstatuje Pavel Luzin v komentáři pro server Moscow Times. Historik a politolog z Permské univerzity situaci přirovnává k víře, že Zemi navštívili mimozemšťané, že existují kouzla nebo perpetum mobile.

Přidejte svůj názor 99 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zákony fyziky v akci

Mnoho lidí věří, že incident na ruské vojenské testovací základně nedaleko Severodvinsku z minulého týdne byl důsledkem neúspěšné zkoušky záhadné ruské střely Burevestnik na jaderný pohon, připomíná odborník. Rekapituluje známá fakta: ve hře byl radioizotopový systém, došlo k explozi raketového motoru na kapalné palivo, zahynulo pět inženýrů ruské státní jaderné agentury Rosatom a dva armádní důstojníci a zraněno bylo mnoho dalších osob.

"Nehoda však nemá co do činění s raketami," soudí překvapivě historik. Poukazuje, že v 50. a 60. letech se USA i SSSR snažily vyvinout jaderný motor pro rakety a letadla a vznikly i prototypy o velikosti železničního vagonu, které ale vytvářely mnoho tepla a radiace a musely je obsluhovat desítky vysoce kvalifikovaných pracovníků.

Ani po šedesáti letech se nic nezměnilo, technologickému pokroku navzdory, tvrdí Luzin. Konstatuje, že každý jaderný reaktor nadále potřebuje silné kryty,chladící systémy a další těžkopádná zařízení, tudíž nelze vyrobit lehký a bezpečný jaderný motor, který by se vešel na raketu a měl dostatečnou sílu, aby ji poháněl, což se nikdy nezmění, kvůli základním zákonům fyziky.

Nehodu u Severodvinsku proto expert přičítá spíše experimentu souvisejícího s ruským vesmírným programem. "Od 60. let se radioisotopické energetické systémy používají ve vesmíru. Jsou malé a vyžadují jen pár lidí k obsluze," vysvětluje Luzin. Domnívá se, že nehoda se mohla týkat malého štěpného reaktoru využívajícího uran-235 a Stirlingův motor, který přeměňuje teplo na elektřinu, podobný projektu Kilopower pro meziplanetární mise americké NASA.

Mohlo jít též o pokus vylepšit štěpné reaktory ze sovětské éry opatřené termoelektrickým generátorem pro vojenské satelity či nový typ radioizotopového termoelektrického generátoru využívajícího uran-235, plutonium-238 nebo jiné radioizotopy, spekuluje odborník. Dodává, že hlavním problémem těchto zařízení je jejich výkon pohybující se desítkami wattů po 10 kilowattů.

Záhadná střela neexistuje

"Když říkám 'malého', mám na mysli, že váží od několika set kilogramů po pár tun," pokračuje Luzin. Poukazuje, že takové zařízení dokáže vyrábět dostatek elektřiny pro vybavení vesmírné lodi. Pro srovnání uvádí, že zatímco elektrická varná konvice potřebuje zhruba 2 kilowatty, ale proudový motor střely s plochou dráhou letu musí vážit mezi 30 a 80 kilogramy, aby dokázal vyjma dostatečného tahu vyrobit také 4 kilowatty potřebné pro elektrické systémy střely.

Radioizotopové energetické systémy tedy nedokážou pohánět střely, ale jsou potřeba pro vesmírné lodě, konstatuje expert. Doplňuje, že vesmírná plavidla zpravidla mají raketové motory k manévrování a akceleraci, což znamená, že je třeba zjistit, jak pracuje radioizotopový energetický systém s aktivovaným raketovým motorem, jak působí vibrace, radiace a další faktory.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Není divné, že takový test by se konal právě na námořní raketové zkušební základně nedaleko Severodvinsku, míní Luzin. Připomíná, že ta má dobrou infrastrukturu, včetně pracoviště Rosatomu, jelikož je propojená s loděnicemi, kde se staví a opravují ruské jaderné ponorky.

Na základně se také nachází potřebné vybavení, navíc ruské námořnictvo se již v 90. letech i v novém tisíciletí na ruském vesmírném programu podílelo, poukazuje politolog. Proto nepovažuje za nic mimořádného, pokud by byl radioizotopový energetický systém pro vesmírné účely testován ve spolupráci s námořnictvem, obzvláště pokud je určen pro vojenské satelity, což by také vysvětlovalo míru utajování, která nehodu provází.  

"Nic z toho nezastaví ruské úřady, aby se pokusily vytěžit politické body i z fatální jaderné nehody," píše historik. Naznačuje, že Kreml chce, aby lidé věřili, že Rusko testuje střelu s plochou dráhou letu na jaderný pohon, která změní poměr sil v konfrontaci se Spojenými státy.

Na tomto pozadí se politologovi jeví veškeré informace o střele pocházející z anonymních zdrojů, včetně jejího výrobního čísla, jako záměrná dezinformační kampaň ruské strany, která zaznamenala úspěch. Ona záhadná střela ovšem neexistuje, protože není slučitelná se zákony fyziky, deklaruje Luzin. Místo záhadné střely tak existují jen mystifikující výstřely s cílem získat politické body.

Loading...
Vstupte do diskuze (99)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pellegrini v Moskvě. Slovensko není zastáncem protiruských sankcí, řekl…

26.02.2020 15:49 Slovenský premiér Peter Pellegrini dal dnes při rozhovoru s ruským kolegou Michailem Mišustinem v…

Nový koronavirus: Není důvod k panice, shodují se WHO a EU

26.02.2020 15:31 Šíření nového typu koronaviru v Evropě i ve světě není důvodem k panice, shodly se Světová…

Noviny v Británii, Německu i Francii se věnují šíření koronaviru

26.02.2020 12:04 Šíření koronaviru v Evropě a plány na jeho zastavení dominují dnes titulním stranám britských,…

Dva teenageři v Rusku chtěli ze msty zabít desítky lidí, píše agentura

26.02.2020 11:11 Dva chlapci ve věku 14 a 15 let chtěli v Saratově na jihu evropské části Ruska povraždit ze msty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama