Závodil u Černobylu, dostal rakovinu!

Praha/Kyjev – Jozef Regec patřil kdysi k největším československým cyklistickým hvězdám. Stal se ovšem obětí komunistického režimu a to doslova. Musel bojovat se zhoubným nádorem kvůli utajeným informacím o vybuchlé elektrárně v Černobylu. Informuje iHNed.cz.

Přidejte svůj názor

Osudovým se pro slavného cyklistu stál tzv. Závod míru, který se v roce 1986 konal v Kyjevě pouhých 10 dní po výbuchu jaderné elektrárny. Paradoxní ovšem je to, že by k ozáření nemuselo vůbec dojít, kdyby tradiční trasa závodu nebyla rozšířena na sovětské území. Původní trať totiž vedla Prahou, Berlínem a Varšavou. 

„Čeští vládní a straničtí představitelé nás ujišťovali, že v elektrárně cosi bouchlo, ale není to nic vážného. Ani na místě nám nepřišlo, že by se dělo něco hrozného“ vysvětluje Regec, který na ten den nevzpomíná zrovna v dobrém. Jedinou útěchou je pro něho výhra celé etapy závodu. 

Návštěva kontaminované oblasti o sobě dala znát až v roce 2006, kdy Jozef Regec skončil na operačním sále kvůli zhoubnému nádoru na ledvině. Lékaři však přímou souvislost s nádorem a pobytem v blízkosti Černobylské elektrárny potvrdit nemůžou. Naštěstí se někdejší sportovní hvězdě podařilo zvítězit nad zákeřnou nemoci a nyní se Jozef Regec aktivně angažuje jako senátor zvolený v obvodu č.49 – Blansko za ČSSD. Je šťastně ženatý a má čtyři děti.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plameňák nabral špatný směr, málem umrzl na Sibiři

21.11.2018 07:25 Plameňák, který měl namířeno k přezimování do Arábie, odpadl od hejna a nabral špatný směr. Při…

Tragédie na letišti Šeremeťjevo: Startující letadlo srazilo člověka

20.11.2018 22:09 Aktualizováno Na letišti Šeremeťjevo, největším vzdušném přístavu u ruského hlavního města, se našla mrtvola…

Kupování hlasů? Gruzínská charita chce před volbami zaplatit dluhy za…

20.11.2018 21:15 Gruzínská charita, kterou řídí předseda vládní strany, je ochotna zaplatit dluhy asi 600.000 lidí.…

Rus v čele Interpolu? Senátoři USA jsou na mrtvici, vydali varovné…

20.11.2018 21:13 Aktualizováno Skupina amerických senátorů v pondělí vydala prohlášení varující před zvolením ruského zástupce…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama