Rusko nerozmístí nové rakety, dokud tak neudělají USA, ujišťuje Rjabkov

Moskva v reakci na nedělní test americké střely o doletu vyšším, než povolovala vypovězená smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), opět ujistila, že nerozmístí nové rakety, dokud tak neučiní Spojené státy, a to "v jakékoliv oblasti světa". Uvedl to dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Nenecháme se vyprovokovat. Jak uvedl ve Francii prezident Ruska (Vladimir Putin), znovu potvrzujeme svoji věrnost jednostrannému moratoriu na rozmístění pozemních (zbraňových) systémů středního doletu do té doby, dokud takové zbraně nerozmístí USA v jakékoliv oblasti světa," řekl diplomat agentuře TASS.

Americký test Rjabkov označil za důkaz, že Spojené státy už dlouho před vypovězením smlouvy vyvíjely zbraně zakázané touto smlouvou a že politika USA směřuje ke zvyšování vojenského napětí. "Zkouška zdokonalené střely typu Tomahawk se odehrála doslova 16 dnů poté, co USA opustily INF a platnost této smlouvy skončila. Určitě nemůže být jasnější a zjevnější potvrzení, že vývoj odpovídajících zbraňových systémů se v USA vedl dávno," řekl.

Upozornil, že střela odstartovala z univerzálního odpalovacího zařízení Mk41, které může sloužit k vypuštění protiraketových střel SM-3 či střel s plochou dráhou letu různého typu. "To budí politování. USA zjevně směřují ke zvyšování vojenského napětí," zdůraznil.

Spojené státy v neděli provedly test střely s plochou dráhou letu s donedávna zakázaným doletem přes 500 kilometrů, první po vypovězení smlouvy INF. V pondělí to oznámilo to americké ministerstvo obrany.

zdroj: YouTube

Smlouva INF, která definitivně zanikla počátkem srpna poté, co ji Washington v únoru vypověděl s odůvodněním, že ji Rusko porušuje, zakazovala oběma stranám zařadit do arzenálu rakety a střely odpalované ze země s doletem 500 až 5500 kilometrů.

Podle Bílého domu Rusko vyvíjí raketu Novator 9M729, jejíž dolet přesahuje 500 kilometrů.

Putin už v únoru řekl, že jeho země na krok Washingtonu odpoví stejně, tedy od smlouvy také odstoupí a zahájí vývoj nových raket. Počátkem srpna uvedl, že pověřil ministerstva obrany a zahraničí a vnější rozvědku, aby "co nejpečlivěji" sledovaly kroky USA při rozmisťování raket středního a krátkého doletu. "Na rozmisťování amerických raket v těch či oněch regionech světa bude Rusko odpovídat výhradně zrcadlově," upozornil.

Americký ministr obrany Mark Esper den po zániku smlouvy INF uvedl, že by podpořil brzké rozmístění raket středního doletu v Asii.

Ujednání mezi SSSR a USA z roku 1987 zakazovalo výrobu, zkoušky a rozmisťování raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Po jejím podpisu zničily oba státy 2692 pozemních balistických raket a střel s plochou dráhou letu s konvenční i jadernou náloží. Sovětské rakety byly v 80. letech rozmístěny i v Československu.

Loading...
Vstupte do diskuze (74)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fatální chyba stála ženu (†26) život: Experti varují, že se to může stát…

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Mladá Ruska Jevgenije měla ještě vše před sebou Jedna malá chyba ji ovšem připravila o život a…

Po demonstraci v Moskvě byl uvězněn i známý herec, strhla se lavina kritiky

19.09.2019 14:14 Ruská generální prokuratura požádala soud o propuštění herce Pavla Ustinova, který byl za údajné…

Jak fungují represe v Rusku? Profesor upozornil na překvapivé skutečnosti

19.09.2019 00:01 NÁZOR - "Kdo by tušil, že ochránci Kremlu jsou tak křehcí?" táže se ironicky úvodem svého komentáře…

Při přestřelce v Rusku zemřel policista

18.09.2019 22:02 Přestřelka mezi policisty si dnes v Moskvě vyžádala jednoho mrtvého a jednoho zraněného. O…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama