Putin varoval USA před rozmístěním raket v Evropě

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Spojené státy, že by mohly rozmístit v Rumunsku a později i v Polsku nové pozemní rakety s plochou dráhou letu. Ruský vůdce tak při návštěvě Helsinek reagoval na nedávný test americké rakety s doletem přes 500 kilometrů, která byla ještě před třemi týdny podle rusko-americké smlouvy zakázaná. Smlouva zanikla 2. srpna.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Vladimir Putin
doporučujeme

Putin prohlásil, že Rusko bude vyvíjet nové rakety středního a krátkého doletu, ale nerozmístí je dřív, než tak učiní Spojené státy. Pentagon podle amerických médií uvažuje o tom, že by donedávna zakázané rakety rozmístil hlavně na asijském kontinentu, kde by mohly čelit rostoucí vojenské moci Číny.

Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987 zakazovala Spojeným státům a Rusku zařazovat do výzbroje pozemní rakety s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Oba státy se v poslední době obviňovaly z jejího porušování. Vzájemné výtky vedly k tomu, že Washington a později i Moskva od smlouvy INF odstoupily.

V Rumunsku a Polsku mohou být rozmístěny už existující americké rakety Tomahawk, "stačí jen vyměnit software", řekl Putin. Moskva je podle ruského vůdce připravena o raketách jednat s USA i Evropou, ale v případě rozmístění amerických raket podnikne zrcadlová odvetná opatření.

Ruský prezident se v besedě s novináři dotkl i nedávné havárie na severu Ruska, kde při testu rakety zřejmě explodovalo jaderné zařízení zajišťující její pohon. Putin potvrdil, že šlo o zkoušku "zbrojního systému", a dodal, že vzhledem k vojenskému charakteru incidentu záležitost podléhá utajení. Zvýšení radiace podle něj nezaznamenaly ruské ani americké monitorovací stanice. Při výbuchu zahynulo sedm lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fatální chyba stála ženu (†26) život: Experti varují, že se to může stát…

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Mladá Ruska Jevgenije měla ještě vše před sebou Jedna malá chyba ji ovšem připravila o život a…

Po demonstraci v Moskvě byl uvězněn i známý herec, strhla se lavina kritiky

19.09.2019 14:14 Ruská generální prokuratura požádala soud o propuštění herce Pavla Ustinova, který byl za údajné…

Jak fungují represe v Rusku? Profesor upozornil na překvapivé skutečnosti

19.09.2019 00:01 NÁZOR - "Kdo by tušil, že ochránci Kremlu jsou tak křehcí?" táže se ironicky úvodem svého komentáře…

Při přestřelce v Rusku zemřel policista

18.09.2019 22:02 Přestřelka mezi policisty si dnes v Moskvě vyžádala jednoho mrtvého a jednoho zraněného. O…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama