Švýcarský parlament zakázal nošení burky

Ženeva - Švýcarský parlament ve středu schválil zákaz nošení arabské burky – závoje halícího tvář i tělo ženy – na některých veřejných místech. Informuje o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Pro zákaz se vyslovilo 77 poslanců ze 101členné dolní komory parlamentu. Nyní musí zákaz schválit ještě švýcarský senát.

"Každý, kdo vykonává veřejnou funkci, se musí prezentovat s odhalenou tváří," píše se v zákonu, který navrhl krajně pravicový politik Oskar Freysinger.

Burky budou rovněž zakázány ve veřejné dopravě. V zájmu bezpečnosti ostatních lidí je možné osobám se zahalenou tváří zakázat vstup i do veřejných institucí.

"V době, kdy na našich ulicích vzrůstá nebezpečí, více a více lidí skrývá svoji tvář pod kukly, masky či burky. Kvůli tomu je nemožné identifikovat osoby, což je znepokojující během násilností či kontrol totožnosti," obhajuje svůj návrh Freysinger.

První zemí Evropské unie, která zakázala nošení burek na veřejnosti, se stala Francie. Několik měsíců poté ji následovala Belgie.

V polovině září rovněž nizozemská vláda schválila návrh zákona, který zakazuje závoje, do nichž se halí muslimky. Ženám, které zákaz poruší, bude hrozit pokuta až 380 eur (více než 9000 korun).

Burky jsou dlouhé šaty, které zahalují ženu od hlavy až k patě a potlačují křivky těla. Přes oči mají mřížku nebo je v závoji vytvořen průzor. První typ je obvyklý například v Afghánistánu nebo Pákistánu, druhý, nazývaný také nikáb, v arabských státech.

Loading...
Témata: zákony
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sibiř v plamenech. Hoří milion hektarů lesa, města dusí dým

23.07.2019 08:27 Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesů a i vzdálená města se dusí dýmem z požárů, které nikdo…

Oběť globálního oteplování. Na Islandu odhalí pamětní desku prvnímu…

23.07.2019 08:14 Nová pamětní deska bude na Islandu připomínat první ledovec, který zmizel v důsledku oteplování…

Vikingové vykáceli lesy, Island je intenzivně vysazuje

23.07.2019 08:07 Před osídlením Vikingy měl Island hojnost lesů, které byly ochranou proti bouřím. Obávaní válečníci…

Ukrajina už nechce teror? Kreml reaguje na volby

22.07.2019 18:18 Za "hlasování naděje" dnes ruská diplomacie označila výsledky nedělních parlamentních voleb na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama