Radikální islamisté hrozí politikům likvidací

Oslo - Norská policie vyšetřuje video, které vyzívá Alláha, aby zničil norského premiéra Jense Stoltenberga a korunního prince Haakona. Informuje o tom v úterý agentura AFP.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

Video bylo zveřejněno na webovém portálu YouTube. Ukazuje norské vojáky v Afghánistánu, korunního prince, premiéra a ministra zahraničí a pozadí hraje píseň v arabštině, jejíž text říká: "Alláhu, bolestivě je znič."
 
Ve stejný den Norská zpravodajská služba PST vydala výroční zprávu, ve které uvedla, že největším nebezpečím pro Norsko právě radikální islamisté, pravice naopak oslabuje.

"V posledních letech jsme viděli, že to jsou lidé, kteří v Norsku vyrostli a radikalizovali se, kteří Norsko a norskou společnost považují za nepřítele," řekl šéfka PST Janne Kristiansenová.
 
Podle PST zůstává počet islamistických extremistů v zemi malý, ale stále roste. Mladí členové se účastní tréninkových táborů a cestují do zemí, kde probíhají konflikty, poté se vracejí do Norska.
 
Zpráva agentury také uvádí, že úroveň možného nebezpečí od pravicových skupin se naopak nemění a očekává se, že pravicové hnutí bude mít v roce 2012 méně členů.
 
Právě útok pravicového radikála zažilo Norsko 22. července minulého roku, kdy dvaatřicetiletý Anders Behring Breivik spáchal bombový útok na vládní budovy v Oslo, při němž zemřelo osm lidí. Pak se přesunul na nedaleký ostrov Utöya a začal střílet na účastníky letního kempu sociální demokracie. Za hodinu a půl zabil 69 lidí.
 
Byl to největší masakr v poválečném Norsku. Breivik je přesvědčen, že vraždil pro záchranu Norska a celé Evropy před hrozbou multikulturní společnosti a islámu.

Loading...
Témata: norsko | islám
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putinova dcera Tichonovová dokončila školu, je kandidátkou fyzikálně…

25.05.2019 16:10 Jekatěrina Tichonovová, označovaná v médiích za mladší dceru ruského prezidenta Vladimira Putina,…

Soud nařídil Moskvě propustit ukrajinské námořníky

25.05.2019 15:42 Mezinárodní soud pro námořní právo dnes nařídil Moskvě, aby neprodleně osvobodila ukrajinské…

Putin u Rusů skončil. Většina lidí mu nevěří

25.05.2019 13:12 Prezidentovi Vladimiru Putinovi v současnosti důvěřuje 31,7 procenta Rusů, oznámily dnes deníky…

Putinova údajná milenka porodila dvojčata. O pár hodin později přišel…

24.05.2019 22:18 Aktualizováno Alina Kabajevová je údajnou milenkou ruského prezidenta Vladimíra Putina. Právě jemu měla před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama