Řekové budou zakopávat vykopávky! Proč?

Atény - Nedostatek peněz přiměl řecké archeology ukončit bádání a požádat, aby cenné nálezy byly zakopány. Informuje o tom v pátek agentura AFP.

doporučujeme

Profesor archeologie na Aristotelově univerzitě v Soluni Michalis Tiveolunirios požádal řecké ministerstvo kultury, aby zakopalo pozůstatky raně křesťanské baziliky, objevené před dvěma lety při stavbě metra.

Archeologům seškrtali peníze, nemohou proto pokračovat v průzkumu. Chybí také peníze na ochranu nalezišť, hrozí, že budou vypleněny.

Tiveiros dospěl k závěru, že památky budou pod zemí ve větším bezpečí. "Matka Země je nejlepší ochránkyně našich památek. Nechme je v půdě, ať je najdou archeologové v roce 10 000, kdy Řekové a jejich politici možná prokážou větší úctu k historii," prohlásil archeolog.

"Nemohli jsme provádět vykopávky v roce 2011. V létě jsme našli na nalezišti deset nových jam, které nebyly naše. Patřily nejspíš našim 'kolegům', vykradačům hrobů," postěžoval si Pavlos Chrysostomou, který dohlížel na vykopávky v nekropoli ve městě Pella na severu Řecka.

Pella byla hlavní městem starověké Makedonie. Archeologové na nalezišti objevili také vzácné zlaté pohřební masky, které zdobily hroby makedonských šlechticů a významných bojovníků. Masky tohoto typu, spolu s dalším zlatem uloupeným z hrobů, byly nalezeny loni v říjnu u pašeráků.

Chrysostomou uvedl, že archeologický výbor ocenil hodnotu nálezů na 11,3 milionu eur (280 milionů korun).

Předlužené Řecko muselo zavést úsporná opatření, aby dostálo podmínkám pro půjčky od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Témata: archeologové
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s lidmi, kteří odmítají roušky? Psycholožka má o komunikaci jasno

20.09.2020 00:01 NÁZOR - Zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách je v mnoha zemích povinné, ale vynucování…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Británie má nejvyšší přírůstek nakažených od 8. května, policie se střetla…

19.09.2020 18:11 Británie má 4422 případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den. Je to o 100 více než v pátek a…

Policie zadržela stovky demonstrantek v centru Minsku

19.09.2020 17:30 Aktualizováno Běloruská policie dnes v centru Minsku zadržela stovky demonstrantek, které se zúčastnily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama