Bělorusko nepustí některé své lidi do EU, založilo si seznam

Minsk - Předsedu běloruské opoziční Sjednocené občanské strany Anatolije Lebeďka běloruské úřady nepustily do Evropské unie. Informovala o tom ve středu agentura Interfax.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Lebeďko mířil do Litvy. Při kontrole na pohraničním přechodu mu však bez udání důvodu zakázali cestovat do unijních států. "Vrátili mi pas s lístkem, na kterém stojí razítko 'anulováno právo vycestovat'," řekl politik a dodal, že pohraničníci se odvolali na jakési údaje z počítače, v nichž se uvádělo, že se mu zakazuje opouštět Bělorusko.

Není to sice poprvé, co mu běloruské úřady zakázaly vycestovat ze země, dosud to však podle jeho slov bylo odůvodněné. "V současné době nejsem ani souzen, ani stíhán, nemám dluhy. Je to čistě politické rozhodnutí," zdůraznil Lebeďko.

Vůdce Sjednocené občanské strany předpokládá, že vešla v platnost černá listina omezující některým Bělorusům pohyb z politických důvodů.

O možnosti vzniku takového seznamu běloruský tisk informoval na konci února v době diplomatického skandálu mezi Minskem a Bruselem, který vyvolalo zpřísnění unijních sankcí uvalených na zemi s režimem autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Dlouhodobě napjatá situace se vyhrotila poté, co Minsk vyzval ambasadory Evropské unie a Polska, aby opustili běloruské území. Kromě toho se do vlasti vrátili běloruští diplomaté z Varšavy a Bruselu.

Podle údajů běloruských médií, která se odvolala na důvěrné zdroje, měli být na běloruskou černou listinu zařazeni lidé, kteří otevřeně vyzývali mezinárodní společenství ke zpřísnění sankcí proti Bělorusku. Seznam měl čítat 108 lidí.

Běloruské úřady ale tehdy existenci černé listiny popřely.

Témata: Bělorusko | EU
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zavedla sankce proti stovkám Rusů a firem

20.03.2019 19:43 Ukrajina dnes zavedla nové masivní protiruské sankce, které směřují proti osobám a firmám spojeným…

Porošenko, či komik Zelenskyj? Volby na Ukrajině dopadnou těsně, ukazuje…

20.03.2019 17:37 Ukrajinský herec a bavič Volodymyr Zelenskyj si udržuje vedení v žebříčku uchazečů o prezidentský…

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

Putin hovoří o nukleárním ozbrojováním víc než všichni američtí prezidenti…

20.03.2019 14:37 Ruský prezident Vladimir Putin během svého tradičního projevu pro federálního shromáždění ostře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama