Bělorusko nepustí některé své lidi do EU, založilo si seznam

Minsk - Předsedu běloruské opoziční Sjednocené občanské strany Anatolije Lebeďka běloruské úřady nepustily do Evropské unie. Informovala o tom ve středu agentura Interfax.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Lebeďko mířil do Litvy. Při kontrole na pohraničním přechodu mu však bez udání důvodu zakázali cestovat do unijních států. "Vrátili mi pas s lístkem, na kterém stojí razítko 'anulováno právo vycestovat'," řekl politik a dodal, že pohraničníci se odvolali na jakési údaje z počítače, v nichž se uvádělo, že se mu zakazuje opouštět Bělorusko.

Není to sice poprvé, co mu běloruské úřady zakázaly vycestovat ze země, dosud to však podle jeho slov bylo odůvodněné. "V současné době nejsem ani souzen, ani stíhán, nemám dluhy. Je to čistě politické rozhodnutí," zdůraznil Lebeďko.

Vůdce Sjednocené občanské strany předpokládá, že vešla v platnost černá listina omezující některým Bělorusům pohyb z politických důvodů.

O možnosti vzniku takového seznamu běloruský tisk informoval na konci února v době diplomatického skandálu mezi Minskem a Bruselem, který vyvolalo zpřísnění unijních sankcí uvalených na zemi s režimem autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Dlouhodobě napjatá situace se vyhrotila poté, co Minsk vyzval ambasadory Evropské unie a Polska, aby opustili běloruské území. Kromě toho se do vlasti vrátili běloruští diplomaté z Varšavy a Bruselu.

Podle údajů běloruských médií, která se odvolala na důvěrné zdroje, měli být na běloruskou černou listinu zařazeni lidé, kteří otevřeně vyzývali mezinárodní společenství ke zpřísnění sankcí proti Bělorusku. Seznam měl čítat 108 lidí.

Běloruské úřady ale tehdy existenci černé listiny popřely.

Témata: Bělorusko | EU
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O běžné Rusy nešlo, tvrdí odborník. Naznačil, komu bylo určeno ruské…

04.07.2020 00:01 NÁZOR - Pár hodin poté, co se objevily výsledky "celostátního hlasování" o ústavních změnách v…

Británie podle Johnsona přejde od plošných omezení na lokální

03.07.2020 20:01 Británie podle premiéra Borise Johnsona musí přejít od celostátních k lokálním omezením, která…

Anglie od 10. července ruší karanténu pro cestující z Česka

03.07.2020 19:02 Anglie od 10. července ruší povinnou 14denní karanténu kvůli koronaviru pro lidi přijíždějící z 59…

Britská vláda naruší tradici a změní způsob komunikace s médii

03.07.2020 16:27 Britská vláda se chystá porušit letitou tradici a částečně změnit způsob komunikace s médii.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy