Italové zřejmě našli da Vinciho ztracenou fresku

Florencie - Italští odborníci v pondělí patrně našli nástěnnou malbu Leonarda da Vinciho, která byla po staletí považována za ztracenou. Ve známém florentském paláci Palazzo Vecchio objevili za freskou Giorgia Vasariho stopy pigmentu, který byl použit i na obraze Mony Lisy, informuje agentura AFP.

ilustrační fotografie
doporučujeme

Vědci na tiskové konferenci ve Florencii oznámili, že pigment odhalili za pomoci mikrokamer. "Tento nález je velmi povzbuzující," řekl Maurizio Seracini, profesor historie z univerzity v San Diegu, který výzkumný tým vedl.

"Údaje z chemické analýzy naznačují, že freska by mohla být na stěně za Vasariho obrazem," dodal Seracini. Výzkum je podle něj teprve v počáteční fázi, vše ale naznačuje, že se ubírá správným směrem.

Řada historiků se už dlouho domnívala, že se malba nachází za pozdější freskou, jejímž autorem je Giorgio Vasari. Ten prý před původní malbou postavil novou zeď, na níž nanesl vlastní dílo. Da Vinciho freska tak nebyla zničena, ale jen "uschována".

Badatelé předpokládají, že jde o nástěnnou malbu vyobrazující bitvu u Anghiari, kterou renesanční mistr rozpracoval v roce 1505. Nechal ji však, podobně jako většinu svých děl, nedokončenou. Podle mnohých expertů byla v polovině 16. století zničena.

Freska zobrazuje scénu jezdců s meči, kteří bojují s pěchotou. Je známá díky kopiím, z nichž patrně nejznámější stihl vytvořit barokní malíř Peter Paul Rubens.

Postup, jakým odborníci bádání vedou, je značně kontroverzní, píše AFP. Vyšetřovala je i italská policie, protože do Vasariho díla vyvrtali šest malých děr, aby se k původní zdi dostali.

Témata: Itálie
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nepokoje v Minsku: Policie tvrdě zasahuje proti demonstrujícím, najela do…

09.08.2020 23:10 Zejména v metropoli Minsku běloruská policie zasahuje proti lidem, kteří v ulicích protestují proti…

Bělorusové hlasovali i na ambasádě v ČR, na Václavském náměstí se…

09.08.2020 20:24 Aktualizováno Stovky Bělorusů dnes v Praze projevily zájem odevzdat na běloruském velvyslanectví v Troji hlas v…

Lukašenko obhájil post prezidenta, volby se konaly v atmosféře strachu

09.08.2020 20:21 Aktualizováno Prezidentské volby v Bělorusku podle odhadů přesvědčivě vyhrál dosavadní autoritářský vládce…

Běloruské volby doprovází zatýkání, v ulicích Minsku jsou vojenská vozidla

09.08.2020 16:25 Běloruské prezidentské volby doprovází zatýkání novinářů, v zemi rovněž téměř nefunguje internet a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama