Italové zřejmě našli da Vinciho ztracenou fresku

Florencie - Italští odborníci v pondělí patrně našli nástěnnou malbu Leonarda da Vinciho, která byla po staletí považována za ztracenou. Ve známém florentském paláci Palazzo Vecchio objevili za freskou Giorgia Vasariho stopy pigmentu, který byl použit i na obraze Mony Lisy, informuje agentura AFP.

ilustrační fotografie
doporučujeme

Vědci na tiskové konferenci ve Florencii oznámili, že pigment odhalili za pomoci mikrokamer. "Tento nález je velmi povzbuzující," řekl Maurizio Seracini, profesor historie z univerzity v San Diegu, který výzkumný tým vedl.

"Údaje z chemické analýzy naznačují, že freska by mohla být na stěně za Vasariho obrazem," dodal Seracini. Výzkum je podle něj teprve v počáteční fázi, vše ale naznačuje, že se ubírá správným směrem.

Řada historiků se už dlouho domnívala, že se malba nachází za pozdější freskou, jejímž autorem je Giorgio Vasari. Ten prý před původní malbou postavil novou zeď, na níž nanesl vlastní dílo. Da Vinciho freska tak nebyla zničena, ale jen "uschována".

Badatelé předpokládají, že jde o nástěnnou malbu vyobrazující bitvu u Anghiari, kterou renesanční mistr rozpracoval v roce 1505. Nechal ji však, podobně jako většinu svých děl, nedokončenou. Podle mnohých expertů byla v polovině 16. století zničena.

Freska zobrazuje scénu jezdců s meči, kteří bojují s pěchotou. Je známá díky kopiím, z nichž patrně nejznámější stihl vytvořit barokní malíř Peter Paul Rubens.

Postup, jakým odborníci bádání vedou, je značně kontroverzní, píše AFP. Vyšetřovala je i italská policie, protože do Vasariho díla vyvrtali šest malých děr, aby se k původní zdi dostali.

Témata: Itálie
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Le Monde: Navalnyj se mohl otrávit novičokem sám, řekl Putin

22.09.2020 23:12 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem…

Putin v projevu v OSN vyzvdihl ruskou vakcínu proti covidu-19

22.09.2020 20:00 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve virtuálním vystoupení před Valným shromážděním OSN vyzdvihl…

Po kyberútoku na nemocnici v Düsseldorfu vedou stopy do Ruska

22.09.2020 17:13 Za nedávným kybernetickým útokem na nemocnici v německém městě Düsseldorf mohli být hackeři z Ruska…

Boris Johnson oznámil tvrdší opatření proti koronaviru, zpřísňuje se i …

22.09.2020 16:24 Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil přísnější opatření proti šíření koronaviru v Anglii.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama