Rusko oslavilo Putinovy šedesátiny, gratulanty zatýkali

Moskva - Šedesátiny ruského prezidenta Vladimira Putina si dnes tak či onak připomněla snad celá země, jakkoli sám oslavenec se vyhnul veřejným akcím a narozeniny strávil v úzkém rodinném kruhu v rodném Petrohradu. Na rozdíl od dob předchozího kulatého jubilea Putin už v očích svých krajanů neztělesňuje nesporného vůdce národa. Trojnásobný šéf státu však stále v Rusku bezkonkurenčně vede žebříčky popularity. Opoziční happening k dnešním narozeninám ruského prezidenta Vladimira Putina skončil v Moskvě a v Petrohradě zatýkáním.

Vladimir Putin, ruský prezident

Mezi zatčenými v okolí prezidentské kanceláře se ocitli například politik a novinář Roman Dobrochotov, opoziční aktivistka Maja Pesecká, bloger Vadim Korovin, kteří chtěli Putinovi do penze darovat zahradní hrábě, kukly ve stylu perzekvované punkové skupiny Pussy Riot, vězeňskou uniformu či klystýr. Zatčen však prý byl i muž nesoucí narozeninový dort. 

Policie ještě počet zatčených neupřesnila. 

V Petrohradu zase strážci zákona zadrželi opoziční aktivistku Marii Vandaševovou v okamžiku, kdy lepila na lavičku penzistů u kostela nápis s výzvou "ocenit" Putinovy zásluhy titulem "zasloužilý neprofesionál". Dvojice opozičních aktivistů byla zatčena u vchodu do metra, kde rozbalili plakát "Putine, všechno si pamatujeme" a skandovali "Rusko bez Putina!". 

Sám Putin se v televizním rozhovoru vyjádřil na adresu opozičních předáků, že se sice "chovají hulvátsky", ale časem, až pěna opadne, se mezi nimi vynoří i "skutečně zajímaví lidé", schopní chopit se odpovědnosti. Nejprve by však měli prokázat, že také něco umějí. 

"(...) nikoho z opozičních vůdců opozice nechci urazit, ale kromě rámusu, křiku a vnějšího efektu by člověk měl něco udělat, předvést, že je schopen i pozitivních věcí. Až pak se může ucházet o to, aby se stal vůdcem," usoudil Putin, který na své dráze vystřídal řemesla agenta někdejší sovětské tajné služby KGB, zástupce petrohradského starosty, šéfa ruské tajné služby, předsedy vlády a nakonec prezidenta. Teď už si ani nevšímá míry své popularity, ale řídí se "vnitřním pocitem správnosti" a reakcí národa. I tak je přesvědčen, že "drtivá většina Rusů podporuje Putina". 

V dobrém rozmaru pak svému kritiku, uvězněnému ropnému magnátu Michailu Chodorkovskému, vzkázal, ať si podá žádost o milost, že ji posoudí "nekrvežíznivě". Ale opět dal najevo, že uvěznění skupiny Pussy Riot za výtržnost v hlavním moskevském chrámu považuje za správné. Nicméně "děvčata mají talent", protože dokázaly přimět celý svět vyslovovat název jejich skupiny, ačkoliv by v překladu nesměl v éteru zaznít.

Do pomyslné fronty gratulantů se už časně ráno jako první postavil běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko. Ocenil nejen "bohaté zkušenosti, životní moudrost a zásadovost" oslavence, ale i jeho osobní příspěvek "k "posílení vskutku bratrských vztahů" i k "novému dechu" strategickému partnerství. Vzápětí následovali vůdci dalších postsovětských států i domácí hodnostáři. Putinův předchůdce v Kremlu, nynější premiér Dmitrij Medveděv svému šéfovi daroval knihu o letní imperiální rezidenci Carském Selu z roku 1910. Ze zahraničí "štěstí a zdraví" popřál severokorejský vůdce Kim Čong-un. 

Kreml později oznámil, že písemné gratulace zaslali "vůdcové prakticky všech zemí světa", telefonicky pak prezidentovi blahopřála i německá kancléřka, španělský král, monacký kníže, finská prezidentka či hlava Jižní Afriky. 

Naopak více než dvě třetiny čtenářů internetového serveru NEWSru.com usoudily, že Putinovy narozeniny nejsou žádný svátek, jen 14 procent mělo opačný názor. 

Pro ruskou smetánku se událostí víkendu stala svatba syna viceprezidenta ropné společnosti Lukoil a majitele fotbalového klubu Spartak s "miss Ruské radio", která "podle nejskromnějších odhadů stála milion dolarů" (asi 19 milionů Kč), jak napsal server LifeNews. "Třešničkou na dortu" byl sám svatební dort o váze 75 kilogramů. Ale jmění ženichova otce Leonida Feduna se odhaduje na sedm miliard dolarů. 

Nicméně podle listu RBK Daily poštovní úřad obsluhující Kreml pracuje na plné obrátky, aby se vypořádal s horami gratulací. Tradice od šéfů velkých podniků a bank žádá i osobní dary, mezi nimiž je prý i sousoší Putinovy rodiny. Motorkářský klub Noční vlci chtěl darovat motocykl, ale kvůli nesouhlasu prezidentovy ochrany se omezil na vestu. 

Šéf státu si podle politologů, dotázaných agenturou Interfax už vysloužil své místo v dějinách tím, že zemi vrátil stabilitu. Teď však krajané čekají "nového Putina" s "novým průlomem" ve stávajícím systému sociálního státu, vybudovaném v prvních dvou prezidentských obdobích na příjmech z prodeje ropy a dalších surovin. 

Cenou za to se však podle politologa Gleba Pavlovského staly "deformace" ruského byznysu i společnosti, přeměněné "ve spolek malých rentiérů, věčně čekajících na zvyšování příjmů a bez zájmu o inovace či podnikatelskou iniciativu". 

"Putin ve svém třetím období je vůdce, který ani půl roku po volbách neví, o koho se má opřít, ani nezná, jaký program má nabídnout. Váhá, protože se obává odradit si síly, které se mu mohou hodit jako opora. Ale prodlužování pauzy je nebezpečné. Třetí prezidentství začíná jako nejkomplikovanější a nejvíce depresivní," varoval Pavlovskij. 

Podobně šéf institutu moderního rozvoje INSOR Igor Jurgens vidí silný tlak Putinova okolí, aby nastoupil konzervativní cestu k "pravoslavnému samoděržaví". Ale sám Putin, který svou kariéru začínal jako liberál, se podle experta ještě nerozhodl, zda si zvolí cestu "vůdce progresu", anebo "vůdce regresu". 

List Nězavisimaja gazeta v předvečer Putinových narozenin připomněl, že Rusko a Egypt jsou podle analytiků PricewaterhouseCoopers země nejvíce zranitelné výkyvem světového trhu: pokles cen ropy o deset dolarů prý v ruském rozpočtu způsobí výpadek ve výši bilionu rublů (asi 600 miliard Kč). K vyrovnanému rozpočtu v roce 2000 stačilo 20 dolarů za barel, nyní je třeba už 120 dolarů za barel. 

Asi dvě stovky Moskvanů a obdobný počet lidí v Petrohradu si dnes naopak připomněly výročí vraždy Anny Politkovské. Opoziční novinářku zastřelili před šesti lety právě na Putinovy narozeniny a její vražda, podobně jako v případě řady jiných kritiků Kremlu, zůstává dodnes neobjasněna jako odvrácená tvář Putinovy éry trvající již 13 let.

Témata: Rusko

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

Rusko vyrovnalo denní rekord v počtu úmrtí pacientů s covidem-19

23.09.2021 17:09 Rusko dnes ohlásilo 820 úmrtí souvisejících s covidem-19 během uplynulých 24 hodin. Je to nejvyšší…

Lidé nemusí v panice vykupovat supermarkety, ujistil britský ministr

23.09.2021 12:47 Lidé v Británií nemusí v panice vykupovat zásoby ze supermarketů, v zemi nehrozí další takzvaná…

Slavnostní předávání Nobelových cen kvůli koronaviru opět nebude

23.09.2021 12:19 Slavnostní předávání Nobelových cen ve vědeckých oborech a za literaturu se letos ve švédském…

V Rusku zahynulo šest lidí po pádu letadla na Dálném východě

23.09.2021 12:10 Všech šest členů posádky letounu An-26, který ve středu havaroval na ruském Dálném východě,…

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval Valné shromáždění k oživení OSN

23.09.2021 09:45 K "oživení" základních principů OSN a podpoře těch, kteří chtějí změnit svět k lepšímu, vyzval v…

WHO: Špatný vzduch škodí lidskému zdraví více, než se dosud myslelo

22.09.2021 19:40 Špatný vzduch škodí lidskému zdraví více, než se dosud myslelo, a dosavadní mezní hodnoty škodlivin…

AI vyčítá výrobcům vakcín, že neuvolní patenty

22.09.2021 17:32 Šest nejvýznamnějších výrobců očkovacích látek proti covidu-19 přispívá k bezprecedentní…

Neznámý útočník střílel na auto poradce ukrajinského prezidenta, zranil…

22.09.2021 17:26 Neznámý útočník ostřeloval dnes nedaleko Kyjeva automobil, v němž jel hlavní poradce ukrajinského…

Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že je otcem šesti dětí

22.09.2021 07:50 Britský premiér Boris Johnson americkým médiím potvrdil, že je otcem šesti dětí. Upozornila na to…

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Související:

Právě se děje

reklama