Slováci peskují Miloše Zemana! Co jim na našem budoucím prezidentovi vadí?

Bratislava - Za maximálně sobecké zneužití a překroucení každé drobné nejasnosti v textu ústavy a zákonů ve svůj prospěch označil dnes slovenský list Sme prohlášení nově zvoleného českého prezidenta Miloše Zemana, že hlava státu může odvolat premiéra.

doporučujeme

List Sme soudí, že tyto výroky Zemana slouží k vyvolání předčasných voleb, aby se co nejdříve dostala k moci vláda sociálních demokratů a komunistů, "která je Zemanovi bližší a která ho bude asi i více poslouchat". Zeman byl již před prezidentskými volbami silným kritikem současné pravicové vlády premiéra Petra Nečase.

Zeman podle deníku naplňuje svůj záměr, že ve funkci prezidenta se bude snažit maximálně rozšířit svou moc a že bude zasahovat do všeho, co ho napadne.

"Po volbách potvrdil, že je mu to fuk, že to protiřečí základním principům české ústavy a demokratickým zvyklostem, které odpovídají parlamentnímu systému s omezenými pravomocemi hlavy státu. Své cíle může naplnit jen tím, že doslova znásilní právní systém země," poznamenal komentátor.

Miloš Zeman se včera vyjádřil ke tvrzení, že by ze své funkce na základě znění ústavy mohl odvolat premiéra. Zeman důrazně upozornil, že v takovém případě by Sněmovna nepřijala novou vládu. Prezident dbalý své cti proto podle něj nic takového dělat nebude.

Zeman označil možnost, že by prezident odvolal premiéra, za extenzivní výklad ústavy. 

Premiér Petr Nečas možnost, že by měla hlava státu právo předsedu vlády svévolně odvolat, minulý týden ostře odmítl. Podle Nečase by šlo o „ústavní puč".

Právníci se neshodnou, zda má český prezident podle ústavy právo premiéra odvolat.

Podle děkana pražské Právnické fakulty UK Aleše Gerlocha ústava žádnou podmínku pro odvolání předsedy vlády nezná, ale od samého začátku je v ní uvedeno, že „prezident jmenuje a odvolává (!) předsedu vlády". Nikdy však k takové situaci ­nedo­­šlo, píše server novinky.cz.

Tajemník senátní ústavní komise, ústavní právník Jan Kysela je naopak přesvědčen, že prezident premiéra nemůže jen tak odvolat za žádných okolností.

„Je tu otázka, jakou váhu textu článku 62, kde je řečeno, že prezident jmenuje a odvolává předsedu vlády, přiznáváte, zda ho považujete za samostatnou normu, nebo že ho čtete jako souhrn toho, co je uvedeno někde jinde," řekl Právu. Připomněl, že prezident sice jmenuje soudce Ústavního soudu, ale jinde je řečeno, že jen (!) se souhlasem Senátu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s lidmi, kteří odmítají roušky? Psycholožka má o komunikaci jasno

20.09.2020 00:01 NÁZOR - Zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách je v mnoha zemích povinné, ale vynucování…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Británie má nejvyšší přírůstek nakažených od 8. května, policie se střetla…

19.09.2020 18:11 Británie má 4422 případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den. Je to o 100 více než v pátek a…

Policie zadržela stovky demonstrantek v centru Minsku

19.09.2020 17:30 Aktualizováno Běloruská policie dnes v centru Minsku zadržela stovky demonstrantek, které se zúčastnily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama