V Chorvatsku roste napětí: Pověste Srby na břízy, cyrilici nechceme!

Záhřeb - Ve východochorvatském Vukovaru trvá napětí vyvolané záměrem úřadů používat kvůli silné srbské menšině vedle latinky i cyrilici, jež je oficiálním písmem v sousedním Srbsku.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Víkendové demonstrace, na které se protestovalo proti zavádění menšinové abecedy, se zúčastnilo 20.000 místních obyvatel.

Dnes ráno se situace přiostřila. "Pro všechny Srby není dost vrb, pověsme je i na břízy," nastříkal kdosi na bytový dům na sídlišti. Připomněl tak heslo "Srbe na vrbe", které používali (a naplňovali) chorvatští fašisté za druhé světové války.

Cyrilice by měla být ve Vukovaru zavedena na základě zákona o ochraně menšin. V případě, že počet lidí hlásících se k určité menšině dosahuje v dané lokalitě alespoň jedné třetiny, ukládá zákon užívání obou jazyků respektive abeced.

Písmo cyrilice se používá pro zápis šesti slovanských jazyků (bulharština, makedonština, srbština, ukrajinština, běloruština a ruština), ale i mnoha neslovanských jazyků na území bývalého Sovětského svazu (kazaština, kyrgyzština, tatarština atd.) a jeho satelitních států (mongolština). Do roku 1860 se cyrilice používala i v Rumunsku, až do roku 1990 také v Moldavsku, kde byla pak nahrazena latinkou. Cyrilici sloužilo za vzor řecké písmo.

Přestože podle názvu písma se může zdát, že by tvůrcem cyrilice mohl být svatý Cyril, není tomu tak. Sv. Cyril vytvořil složitější a starší písmo hlaholici v 60. letech 9. století, zatímco cyrilice vznikla až koncem 9. století v Bulharsku jako výraz jasného příklonu k byzantské (východní) kulturní sféře.

Zatímco Chorvatsko patří k západní kulturní sféře (a používá latinku), Srbsko bylo v průběhu dějin ve sféře východního vlivu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny se opět střílí. Počet mrtvých jde do tisíců

08.12.2019 11:17 Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic…

Putin jednal s Lukašenkem o plynu a ropě, schůzka prý přinesla pokrok

07.12.2019 22:04 Rusko a Bělorusko se přiblížily k vyřešení neshod ohledně dodávek ropy a plynu, řekl po dnešním…

"Odporný prohřešek" Ruska. Z Washingtonu zní apel k tvrdému trestu

06.12.2019 00:01 NÁZOR – Ruský sportovní program čelí krizi, konstatuje editorial serveru Washington Post.…

Petříček chválil Ukrajinu, dělá kroky k plnění minských dohod

05.12.2019 19:57 Ukrajina učinila řadu kroků s cílem zajistit plnění minských dohod ohledně urovnání konfliktu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama