Portugalci vyšli do ulic: Do haj*lu s Evropskou bankou!

Lisabon - Statisíce lidé po celém Portugalsku protestují proti vládě a úsporným opatřením. Ohromný dav asi 500 tisíc lidí se shromáždil v hlavní městě Lisabonu, kde požadoval demisi vlády, píše server BBC.

Ilustrační foto
doporučujeme

Mnoho rozzlobených lidí má transparenty, na kterých jsou nápisy odsuzující Evropskou centrální banku, Evropskou komisi a Mezinárodní měnový fond (tzv. „Trojka"). Právě tyto instituce totiž požadují po portugalské vládě radikální škrty. „Do p*dele s Trojkou" a „Přísná opatření zabíjejí" zní davem.

Mezi demonstrujícími je i filmový režisér Fabio Carvalho, který agentuře Reuters řekl: „ Vláda nechává lidi o chlebu a vodě. Obyčejní lidé trpí za zkorumpovanou vládu a bankéře. Pokud to nevyjde dnes, věci se změní zítra. Musíme v ulicích vytrvat"

Konzervativní vláda přistoupila na razantní zvýšení daní ve snaze zachránit kolabující státní rozpočet. Nezaměstnanost v zemi dosahuje téměř 18% a tento rok se očekává, že se portugalská ekonomika propadne o 2%. Země je v recesi už třetím rokem.

Vláda premiéra Pedra Passose Coelha na konci roku 2012 prosadila úsporný rozpočet, aby splnila podmínky zahraničních věřitelů, kteří zemi roku 2011 půjčili 78 miliard eur. Podmínkou bylo, aby rozpočtový deficit z loňských 5% klesl na 4,5%. Proto vláda zvyšuje daně z příjmu či z nemovitostí a snižuje důchody. Proti vládním reformám už 16. února 2013 protestovaly tisíce demonstratů, v Lisabonu se tehdy sešlo okolo 3000 demonstrujících Portugalců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama