Kdy začne volba papeže? Rokování kardinálů právě začíná

Vatikán - Ve Vatikánu se dnes dopoledne sešlo na prvním jednání shromáždění kardinálů, které řídí katolickou církev v době neobsazeného papežského stolce. Takzvaná generální kongregace má za úkol stanovit termín zahájení konkláve, na kterém bude zvolen nový papež.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na shromáždění jsou přítomni také dva čeští kardinálové Dominik Duka a Miloslav Vlk. Pražský arcibiskup Duka se zúčastní i samotné volby nové hlavy katolické církve.

Podle mluvčího Vatikánu se o termínu konkláve nerozhodne dnes. Datum volby papeže musí totiž být stanoveno za přítomnosti všech pozvaných církevních hodnostářů, z nichž několik do Říma zatím zřejmě nedorazilo.

Podle současných spekulací by kardinálové již zítra mohli rozhodnout o konání konkláve, které by tak mohlo být svoláno na pondělí 11. března. Při tomto scénáři by mohl být papež zvolen kolem 15. března. Nepředpokládá se totiž, že by stejně jako před osmi lety volba papeže trvala delší dobu.

Na volbě nového papeže se nebude podílet nejvýznamnější představitel britské katolické církve, kardinál Keith O'Brien. Minulý týden odstoupil z postu arcibiskupa poté, co britská média uvedla, že byl v osmdesátých letech obviněn ze sexuálního obtěžování jiných kněží. O'Brien se stal prvním kardinálem v dějinách církve, který se vzdal účasti na volbě nejvyššího pontifika kvůli osobnímu skandálu, informuje ČT.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama