Německo zuří: Bulharům a Rumunům zatrhneme Schengen!

Berlín - Němci jsou připraveni zablokovat přijetí Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru volného pohybu osob. V rozhovoru pro list Der Spiegel to prohlásil německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich.

Ilustrační foto
doporučujeme

Bulhaři a Rumuni usilují o vstup do Schengenu již od roku 2007, kdy se stali členy Evropské unie. Tento krok by pro ně znamenal praktické zrušení jejich hranic s ostatními členskými státy a možnost volného cestování obyvatel po Evropě téměř bez jakýchkoli kontrol.

Německo podle něj žádá obě země, aby zabránily zneužívání systému volného pohybu lidí migranty, kteří míří do ekonomicky silnějších zemí Evropy jen kvůli sociálním výhodám. "Není problém v tom, když lidé přicházejí do Německa za prací, to v Evropě chceme, ale nechceme lidi, kteří přicházejí pouze využívat sociální jistoty," řekl před časem Friedrich stanici BBC.

Při předchozím hlasování zablokovalo bulharský a rumunský vstup do Schengenu Nizozemsko, které požadovalo, aby země přitvrdily v boji proti korupci a organizovanému zločinu.

O vstupu Bulharska a Rumunska do Schengenu se má hlasovat ve čtvrtek.

Zrušení kontrol na společných hranicích se 26. března 1995 kromě původních 5 signatářských zemí Schengenské dohody (Německo, Francie, země Beneluxu) týkalo rovněž Španělska a Portugalska. K Schengenské prováděcí úmluvě se velmi brzy připojila Itálie (1990) a Řecko (1992). Plné zapojení se však oddálilo. Itálie kontroly na vnitřních hranicích plně zrušila společně s Rakouskem v roce 1998 a Řecko v roce 2000.

Dne 28. dubna 1995 připojilo svůj podpis k Schengenské prováděcí úmluvě Rakousko, 19. prosince 1996 následovalo Dánsko spolu s Finskem a Švédskem. Dne 21. prosince 2007 se součástí Schengenu stalo naráz 9 členských států EU: Česká republika, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko. V roce 2008 se schengenský prostor rozšířil o Švýcarsko, posledním státem se v roce 2011 stalo Lichtenštejsko.

Témata: Německo | schengen | EU
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama