Špatně spíte? Hrozí vám srdeční onemocnění, varují vědci

Trondheim - Lidem, kteří mívají problémy s usnutím, může hrozit zvýšené riziko srdečního selhání. Tvrdí to tým vědců z univerzity v norském Trondheimu na základě jedenáctiletého výzkumu na více než 50 tisících lidech. Informuje server BBC.

371
doporučujeme

Vědci zjistili, že u osob, které nemohou několik dní po sobě usnout, či trpí spánkovými poruchami, se vytvářejí ideální podmínky pro špatnou srdeční činnost. Zjištění bude muset v budoucnu potvrdit další výzkum. Je totiž  možné, že onemocnění srdce u pacientů nezpůsoboval pouze nedostatek spánku, ale jeho příčiny byly komplexnější.

Stávající výsledky jsou nicméně založeny na zkoumání více než 50 tisíc osob ve věku 20-89 let. Na počátku nikdo z nich neměl srdeční potíže. Pokud se u člověka rozvine stav, kdy jeho srdce není schopné dostatečně intenzivně pumpovat, nebo naopak pracuje až moc, dojde k rozhození krevního tlaku, který vede k vyčerpání a udýchanosti. Jak se problémy stupňují, je pro pacienta stále obtížnější dostat se do kvalitního spánku.

Účastníci experimentu, kteří trpěli poruchami spánku, pak byli až trojnásobně náchylnější k srdečnímu selhání. Vědci přesto zatím nechtějí stavět kategorické závěry, proč mezi nespavostí a onemocněním srdce existuje spojitost.

Témata: Vědci | spánek
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama