Justice se nezastaví před ničím: Budeme soudit mrtvého, rozhodl soud!

Moskva - U moskevského soudu dnes začne proces se zemřelým auditorem zahraničního investičního fondu Sergejem Magnitským, obžalovaným z daňových úniků. Ruská justice poprvé v historii soudí člověka, který je již po smrti.

Ilustrační foto
doporučujeme

Magnitskij zemřel před více než třemi lety, zastupovat jej bude soudcem určený advokát. Organizace hájící lidská práva proces kritizují a nazývají ho nebezpečným precedentem.

"Přelíčení začne 11. března v 11:00 (8:00 SEČ)," sdělila mluvčí soudu, která připomněla, že soud již určil i obhájce zesnulého a k dnešnímu jednání ani nepřipustil advokáta najatého přáteli Magnitského. V nepřítomnosti má být současně souzen i Magnitského šéf William Browder, který svého času patřil k největším zahraničním investorům v Rusku. O případu až dosud soud jednal vždy za zavřenými dveřmi, píší Lidové noviny.

"Když se objevil Putin a řekl, že zkrotí oligarchy, fandil jsem mu. Pak mi došlo, že zkrotit oligarchy u něj znamená nastrčit na jejich místa strážce zákona. Jsou to v zásadě organizovaní zločinci s neomezenou mocí. Rusko se de facto stalo státem zločinců," řekl britské BBC William Browder z fondu Hermitage Capital Management, pro nějž Magnitskij pracoval.

Špatně dopadli i jiní, kteří křížili zájmy Kremlu: Nejslavnější ruský vězeň Michail Chodorkovskij, agent Alexandr Litviněnko nebo novinářka Anna Politkovská.

Auditor Magnitsky zemřel v listopadu 2009 ve věku 37 let za dosud neobjasněných okolností v moskevském vězení po téměř roční vazbě. Do vazby se dostal kvůli údajným daňovým únikům.

Předtím, než byl Magnitskij obviněn z porušení ruských zákonů, sám obvinil skupinu vysoce postavených úředníků z obřího podvodu na státním rozpočtu. Ti však zůstali nedotknutelní.

Témata: Rusko | soudy | Vladimír Putin
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali

16.06.2021 13:50 Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se dnes sešli k jednání o…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama