Paparazzi vyhlásili hon na kardinály! Jak to roztočili před volbou papeže?

Vatikán - Trocha procházek a hodování, tak vypadaly poslední chvilky svobody kardinálů, kteří budou volit nového papeže. V úterý odpoledne kardinálové vkročí do konkláve, které je odřízne od vnějšího světa.

Sixtinská kaple je kaple Apoštolského paláce ve Vatikánu. Je známá díky své architektuře, která připomíná Šalamounův chrám ze Starého zákona, dále díky vnitřní výzdobě od největších renesančních umělců, včetně Michelangela a jeho stropu. Kaple je rovněž známá jako místo pořádání tzv. konkláve. Je zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie.
doporučujeme

Proslulí římští "paparazzi" pro tentokrát opustili filmové a fotbalové hvězdy a vyhlásili "hon" na kardinály. V italských novinách tak přinášejí podrobné informace o tom, co který kardinál právě dělá.

Arcibiskup newyorský, kardinál Timothy Dolan, napsal svým farníkům dopis, aby jim sdělil, jak lituje, že nebude moci s nimi být na Den svatého Patrika 17. března. "Až doteď jsem nenašel irské bochánky, dušené hovězí a whisky. Ale neošklíbejte se, mám tu v Římě rád místní stravu a víno," dodal.

Washingtonský arcibiskup Donald Wuerl, který výborně hovoří italsky díky mnohaletému pobytu v Římě, byl vyfotografován v okamžiku, kdy děkoval kuchaři jedné vyhlášené restaurace poblíž Vatikánu, kde poobědval.

Britský kardinál Cormac Murphy O'Connor, někdejší arcibiskup westminsterský, zase lyricky popsal italskou metropoli, když v jednom rozhovoru mluvil o "roztomilé duchovní vesničce", ve které se ocitl při svém prvním příchodu do věčného města... v roce 1950.

Jihoafrický kardinál Wilfrid Napier, arcibiskup durbanský, který zažil už předchozí konkláve v roce 2005, kdy byl papežem zvolen Joseph Ratzinger, vysvětlil docela s humorem na twitteru, jak vypadá v 21. století "středověké" shromáždění. "Jak vypadá konkláve? Až na to, že tu není rádio, televize, noviny, že tu nejsou telefonáty, e-maily, esemesky, twitter či facebook, a Dům svaté Marty nemá žádné spojení, vše ostatní je normální. Mluvíme, diskutujeme, učíme se lépe se poznat. Podávání jídla představuje zvláštní moment. Uvolníme se, vyprávíme si o naší ctihodné církvi a sníme o budoucnosti," napsal.

Jeden mexický kardinál a jeho brazilský kolega si našli čas pro malou turistickou výpravu do sousedního města Viterbo, kde se ve 13. století odehrálo nejdelší konkláve v historii církve. 

První neoficiální konkláve se odehrálo po smrti Řehoře IX. v roce 1241. V zájmu urychlení papežské volby zavřel tehdy senátor Matteo Rosso kardinály do zchátralé budovy na Palatinu zvané Septizonium. Kardinálové zde strádali a zacházelo se s nimi krutě; pod nátlakem pak zvolili nového papeže Celestina IV. Ten ale po šestnácti dnech zemřel, patrně i na následky krušného pobytu.

Název "konkláve" vznikl právě za historicky nejdelší volby Řehoře X. Po smrti Klementa IV. v listopadu 1268 se v papežském paláci ve Viterbu sešlo volební shromáždění. Preláti se však nemohli shodnout na dvoutřetinové většině. Viterbské úřady je tedy ve druhém roce uzavřely v paláci na klíč (italsky con chiave nebo latinsky cum clave = conclave), strhly střechu a nechaly volitele jen o chlebu a vodě. Následkem toho tři ze dvaceti kardinálů zemřeli a jeden odstoupil. Nového papeže zvolili až 1. září 1271.

Ve 20. století bylo nejkratší zvolení Pia XII. v roce 1939 (dva dny a tři volební kola), nejdéle - čtyři dny a 14 volebních kol - se čekalo na papeže Pia XI. v roce 1922. Poslední konkláve, které trvalo přes pět dní (50 dní), se uskutečnilo v roce 1831, kdy byl zvolen papež Řehoř XVI. Poslední papež Benedikt XVI. byl zvolen 19. dubna 2005 (dva dny, čtyři volební kola), jeho předchůdce Jan Pavel II. se stal papežem 16. října 1978 (dva dny, osm volebních kol).

Témata: Vatikán | papež | Církev
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama