Papež Petr II.? To by byla neslýchaná troufalost, křičí církev

Vatikán - Prvním úkolem nově zvoleného papeže bude výběr jména, které o něm něco napoví, protože bude porovnáván s předchůdci se stejným jménem. Jestliže nejvíce používaným jménem mezi papeži byl Jan, podle údajů světových sázkových kanceláří se nejvíce šancí dává tomu, že novým papežem bude Lev, případně Řehoř nebo Pius.

Sixtinská kaple je kaple Apoštolského paláce ve Vatikánu. Je známá díky své architektuře, která připomíná Šalamounův chrám ze Starého zákona, dále díky vnitřní výzdobě od největších renesančních umělců, včetně Michelangela a jeho stropu. Kaple je rovněž známá jako místo pořádání tzv. konkláve. Je zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie.
doporučujeme

Jestliže Janů bylo v papežské historii 23, pravděpodobnost, že přijde 24. papež tohoto jména, činí podle serveru týdeníku The Economist 9,1 procenta. Naopak u Lva, jichž bylo 13, jsou šance dle sázek údajně 42,1 procenta. Řehořů bylo 16 a pravděpodobnost, že bude další je 16,7 procenta. Papežů se jménem Pius bylo 12 a nyní se jeho šance pohybují kolem 11,1 procenta.

Výběrem jména Benedikt navazoval poslední papež na Benedikta XV., který vedl církev rovněž osm let, z toho první část za první světové války, a také na svatého Benedikta, jenž založil nejstarší řeholní řád. Zatím nikdo z 265 papežů nebyl natolik troufalý, aby se pojmenoval Petr II. po prvním následníkovi Ježíše Krista.

Ve Vatikánu už je vše připraveno na konkláve. Červené závěsy v oknech baziliky sv. Petra se rozhrnou až v okamžiku, kdy na balkon vystoupí kardinál oznamující jméno nového papeže shromážděným věřícím. Budou ho sledovat tisíce lidí na náměstí a další miliony u rozhlasových a televizních přijímačů.

Na střechu Sixtinské kaple jsou namířeny objektivy televizních kamer z celého světa. Očekávají okamžik, kdy bílý dým oznámí, že nový papež byl zvolen. Kolem Vatikánu i ve Vatikánu samotném je pozorovatelný zvýšený pohyb policie, informuje server rozhlas.cz.

Přítomní věřící a turisté mají také své favority na papežský stolec. Italové by přivítali, aby na něj po desetiletích usedl jejich krajan. Hovoří zejména o milánském arcibiskupovi, který byl oblíbencem Benedikta XVI.

Témata: papež | Vatikán | sázení
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama