Zmátoří se Itálie? Vyhlídky jsou zatím bídné!

Řím - V Římě se dnes poprvé od únorových voleb sešly v novém složení obě komory parlamentu. Hlavní bod jejich programu - volba předsedů Senátu a Poslanecké sněmovny - ale vzhledem k zablokované politické situaci nejspíš skončí bez výsledku.

Ilustrační foto
doporučujeme

trany se nebyly schopny předem dohodnout na kompromisních kandidátech, a dvě nejsilnější uskupení proto během dnešní volby chtějí odevzdat do uren jen prázdné lístky. Píše to agentura ANSA.

Rozhodování 630 poslanců a 315 senátorů o novém vedení parlamentu se může protáhnout. Středolevá koalice Piera Luigiho Bersaniho i středopravá strana Lid svobody (PdL) expremiéra Silvia Berlusconiho totiž daly na srozuměnou, že budou hlasování blokovat, dokud nebude existovat společná dohoda o obsazení vedoucích postů. Své kandidáty dnes představí pouze protestní Hnutí pěti hvězd Beppeho Grilla, které ovšem nemá dost hlasů na to, aby je prosadilo.

Zvolení předsedů parlamentních komor je podmínkou k tomu, aby prezident Giorgio Napolitano mohl oficiálně zahájit vyjednávání o nové vládě. Agentura APA odhaduje, že konzultace nezačnou příští týden v úterý, jak se původně předpokládalo, ale nejdříve ve čtvrtek.

Mezinárodní ratingová agentura Fitch v pátek 8. března snížila hlavní úvěrovou známku Itálie o jeden stupeň na BBB+ a varovala zemi před dalším zhoršením. Odůvodnila to nerozhodným výsledkem voleb a pokračující ekonomickou recesí.

Italská ekonomika zažívá jednu z nejhlubších recesí v Evropě. což povede k dalšímu růstu jejího už tak vysokého státního dluhu. Podle nového odhadu Fitch se dluh do konce tohoto roku dostane na 130 procent hrubého domácího produktu, což je nad dosavadní předpovědí 125 procent. Itálie je v recesi od poloviny roku 2011, loni její HDP klesl o 2,4 procenta a obnovení růstu se čeká nejdříve ve druhém pololetí tohoto roku, uvádí server euroskop.cz.

Itálie patří k nejzadluženějším zemím Evropy. Ještě loni se o ní mluvilo spolu se Španělskem jako o dalším kandidátovi na finanční pomoc v dluhové krizi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama