Podílel se nový papež na únosech v Argentině?

Vatikán - Představitelé Vatikánu dnes tvrdě odmítli obvinění na adresu nového papeže Františka, že se během období vlády vojenské junty ve své domovské Argentině podílel na porušování lidských práv. Informuje server BBC.

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
doporučujeme

Vatikánský mluvčí Federico Lombardi v reakci na uvedená tvrzení oznámil, že žádný důkaz proti novému papeži nikdy nebyl předložen a nikdy nedošlo k žádnému formálnímu obvinění jeho osoby. Za kampaní stojí podle papežského státu "antiklerikální levicové elementy", které církev tradičně napadají.

Skutečností zůstává, že papež František, vlastním jménem Jorge Bergoglio, stál v čele argentinského jezuitského řádu v době, kdy v zemi vládla vojenská junta el Proceso.

Nejkontroverznějším momentem podle serveru CNN zůstává Františkova role v únosu dvou argentinských kněžích v roce 1976. Tehdejší hlava jezuitů prý nevyužila svůj vliv a nepokusila se dojednat jejich osvobození. Prelát byl údajně částečně zapleten i v dalších podobných případech. Jeho odpůrci ho proto vinní, že proti zločinům junty nejenže nevystoupil, ale určitým způsobem se na nich sám podílel.

Ačkoliv obvinění nikdy nebyla prokázána, stín pochybnosti nad Františkem vznáší i nadále, především v jeho rodné zemi. Argentinská lidskoprávní organizace Centrum právních a sociálních studií dokonce proti Františkově nástupu do čela katolické církve z těchto důvodů protestovala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama