Varování turistům: Anglie se zbláznila! Co se děje?

Londýn - Návštěvníci, kteří teď míří do Anglie, by měli být dostatečně varováni. To hlavní, co se momentálně místním lidem nejčastěji honí hlavou totiž není čím dál tím viditelnější oblina bříška vévodkyně Kate Middletonové, ale spíš bestseller o nové dietě. Ten podle listu International Herald Tribune (IHT) uvrhl Británii do naprostého postního šílenství.

Ilustrační foto
doporučujeme

Kniha The Fast Diet (postní, ale také rychlá dieta) od lékaře Michaela Mosleyho a novinářky Mimi Spencerové byla na první příčce žebříčku prodeje britského Amazonu prakticky každý den od jejího uvedení na trh.

S lákavou obálkou, která hlásá: Zhubněte, zůstaňte zdraví, žijte déle, staví tento nejnovější hubnoucí režim na přerušovaném postění, tedy na dietě označované jako 5:2. To znamená pět dní jídla a pití všeho, co hrdlo ráčí, po nichž následuje dvoudenní půst.

Obvyklý postní den se skládá ze dvou jídel se zhruba 250 až 300 kaloriemi podle pohlaví jedince (celkem 500 kalorií pro ženy, 600 pro muže). To znamená například dvě vařená vejce a plátek šunky k snídani a talíř ryby vařené v páře a zeleniny k večeři. Tohle je tajemství ubývání na váze, tvrdí kniha, podle níž už po několikahodinovém půstu tělo začne místo ukládání tuky spalovat.

Ne každý je ovšem z nové diety nadšený. Britská Národní zdravotní služba na svých internetových stránkách vyvěsila krátce po vydání knihy prohlášení, v němž uvádí: "Navzdory stoupající popularitě existují značné nejasnosti kolem přerušovaného půstu a také značné mezery v důkazech o jeho účinnosti." A dodala i možné vedlejší účinky tohoto režimu, jako je páchnoucí dech, úzkost, dehydratace a podrážděnost.

Ročně umírá nyní předčasně na obezitu ve Velké Británii 30 000 lidí. Obezita se stává v Británii nejzávažnějším zdravotním problémem současnosti. Podle konzervativních odhadů stojí obezita britskou ekonomiku zhruba 2 miliardy liber ročně.

Vážná varování zdravotníků nemají na lidi skoro žádný vliv. "Vím, proč tloustnu," argumentuje Will Hutton. "Způsobuje to můj sedavý způsob života, pořád stejně nezdravě jím a piju - je to proto, protože nemám v podstatě jinou volbu. A totéž velmi pravděpodobně platí i pro vás."

Většina lidí je v tomto smyslu obětí mocných ekonomických a společenských sil - je to důsledkem toho, jak nemáme kontrolu nad vlastním časem. Potraviny se nám stávají stejným konzumním zbožím jako ostatní zboží, prodávané nám agresivně - jako boty nebo automobily. Obezita je, krátce řečeno, důsledkem problémů moderního životního stylu.

Tloušťka u dětí je například zjevně důsledkem toho, že nemají děti dost pohybu, konzumují příliš mnoho "junk food" a tráví příliš mnoho času u televize a u počítačových her. Děti by měly chodit pěšky do školy, jíst vyváženě a dělat sporty. Jenže více než 75 procent britských dětí vozí do školy rodiče automobilem, protože v důsledku dvaceti let neustálých a neúspěšných školských reforem bydlí děti nyní daleko od (lepších) škol, do nichž je jejich ambiciózní rodiče chtějí posílat. Málokdo chce riskovat v Británii užívání tamější nespolehlivé a nekvalitní veřejné dopravy, píší blisty.cz

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama