Evropané poletí spolu s Rusy na Mars. Vyřeší záhadu rudé planety?

Moskva - Rusko a Evropská vesmírná agentura (ESA) chystají společnou misi k Marsu. Cílem je získat podpovrchové vzorky půdy, které by mohly vyřešit záhadu, zda je na Rudé planetě život. Informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Rusko a ESA podepsaly příslušnou smlouvu tento týden ve čtvrtek. Evropané přitom původně na nepilotované misi dvoulodě ExoMars hodlali spolupracovat s americkou NASA. Ta však odmítla, jelikož čelí rozpočtovým škrtům. Oznámení přichází jen pár dní poté, co vozítko Curiozity, které na povrchu planety nyní operuje, zjistilo, že se na Marsu nacházejí veškeré prvky nutné pro existenci života.

Loď o dvou modulech by měla odstartovat v rozmezí let 2016 a 2018. Půjde o průkopnický let. Poprvé v historii by se totiž vzorky půdy z Marsu měly vrátit zpět na Zemi. Ačkoliv vozítko Curiosity má na své palubě pokročilou laboratoř, vědci tvrdí, že na naší planetě budou schopni vzorky analyzovat až stonásobně lépe. Cílem je získat půdu z hlouby alespoň dva metry pod povrchem. Tam totiž nedosáhne radiace, která činí život na Marsu nemožným.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA nabourávají energetický systém Ruska? Kyberválka je možná, připustila…

17.06.2019 13:54 Aktualizováno Hypotetickou možnost kybernetické války mezi Ruskem a Spojenými státy dnes v reakci na zprávy o…

Moldavský oligarcha Plahotniuc se schovává v cizině, z exilu poslal řízný…

17.06.2019 13:34 Moldavský oligarcha Vlad Plahotniuc ovládající nemalou část místní politické scény v pátek opustil…

Rusové jsou mimo? Okupace nám prý pomohla

17.06.2019 12:16 Aktualizováno Ruští komunističtí poslanci se pokouší prosadit legitimizaci okupace Československa vojsky…

Rozmrazování britsko-ruských vztahů? Mayová zvažuje schůzku s Putinem

17.06.2019 09:17 Britská premiérka Theresa Mayová zvažuje schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama