Slovenští náckové se pustili do EU: Raději chudobu než otroctví!

Bratislava - K vyjádření nesouhlasu se členstvím Slovenska v Evropské unii dnes v Bratislavě přívrženci extrémistického sdružení Slovenská pospolitost využili shromáždění svolené u příležitosti 74. výročí vzniku válečného slovenského státu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Demonstraci u sídla prezidenta Ivana Gašparoviče přišlo podpořit odhadem několik stovek zejména mladých lidí. Z Česka se zúčastnilo několik členů Dělnické mládeže, která je blízká Dělnické straně sociální spravedlnosti.

"Samostatnost, kterou jsme nabyli v roce 1993, jsme ztratili vstupem do Evropské unie," prohlásil na demonstraci vůdce Slovenské pospolitosti Jakub Škrabák. Tvrdil, že EU slouží ke kolonizaci a zotročování národů a že členstvím v unii Slovensko ztratilo měnu i hranice a zákony musí podřídit unijní legislativě. "Tak, jak jsme do Evropské unie vstoupili, tak z ní můžeme vystoupit. Raději budu žít v chudobě než v otroctví," dodal.

Vzpomínkových akcí u příležitosti výročí vzniku takzvané první Slovenské republiky se v posledních letech davy lidí neúčastní. Sympatizanti válečného slovenského státu a jeho prezidenta Jozefa Tisa se obvykle scházejí u Tisova hrobu na jednom z bratislavských hřbitovů, kam se vydali i účastníci dnešní demonstrace. Tiso byl po válce odsouzen k smrti.

Hitler si 14. března 1939 vynutil na prezidentu Emilu Háchovi souhlas k okupaci Čech a Moravy německou armádou a úplné osamostatnění Slovenska a odtržení Podkarpatské Rusi. Následující den vstoupila do českých měst německá vojska a 16. března byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava jako formálně autonomní součást Velkoněmecké říše.

Na vznik Slovenského štátu tvrdě doplatili slovenští Židé. Ti byli nejprve vyloučeni z hospodářského a společenského života a jejich majetek byl následně "arizován". Od března do října 1942 byly desetitisíce Židů odeslány do koncentračních táborů.

Témata: Slovensko | EU | neonacisté
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama