Móda bizarních jmen je celosvětová epidemie. Co na to úředníci?

Moskva - S hodně podivnými jmény vstupují někteří novorozenci v Moskvě do života. Dokonce až tak, že správa moskevských matrik pro ně už před lety zřídila zvláštní svodku, z níž citovala agentura Interfax.

Ilustrační foto

Loňské záznamy tak obohatili chlapečci, jejichž jména by v překladu zněla Anděl, Buddha, Pán, Mír a Princ. Fantazie nechybí ani rodičům holčiček, jejichž povahu zřejmě mají předurčit jména Radostina, Sofia-Sluníčko a Alena-Kvíteček.

Vysoké příčky na žebříčku prazvláštních jmen si zajistili i novorozenci Christamrirados, Archip-Ural a Kasper Nenagljadnyj (Kašpar Znejmilejších).

Kuriozity z moskevských matrik se zaznamenávají od konce 90. let. V patrnosti se tak vedou jazykové perly jako mládenci Ametyst, Ivan-Kolovrat, Hrabě, Dar, Holub (jako křestní jméno), Kníže, Kosmos, Vítr a Ohnislav, či dívky Višně, Indie, Rusko, Princezna i Štěstí. Své jmenovce dostaly i měsíce březen a duben. Některá jména asi inspirovala ozvěna či rodičovská zkušenost s věčně nedoslýchavými potomky: Nikolaj-Nikolaj a Polina-Polina.

Globalizace, migrace a módní trendy dorazily i na české matriky. Staletími osvědčená rodná jména přestala české rodiče bavit a po písku běhají vedle Natálií třeba Ahmedové a Torsteini. A kdyby to šlo, tak i holčičky Puma a chlapci Palermo a Hennessy, píše server ihned.cz.

Podle zákona se u nás nesmí dávat stejné jméno sourozencům, ženské jméno mužům a mužské ženám a nelze připustit zápis jmen zkomolených, zdrobnělých nebo domáckých.

Navíc se smí dávat jen jméno, které je doložené a existující a nelze vymyslet jméno nové. Těmi, kdo o zapsání jména rozhodují, jsou, jak je ze zmíněných příběhů patrné, matriční úředníci. V případě sporných jmen se úředníci i rodiče mohou obrátit na soudní znalce.

Až donedávna byla v Česku jediná soudní znalkyně, nyní jsou dva. Na ně se upírá hněv rodičů, když vybraná jména nedoporučí k zapsání.

"Nedávno jsem nedoporučila pojmenovat chlapce po lihovině Hennessy, jménem města Palermo, názvem přežvýkavce Bizon, nebo vymyšleným jménem Jardariáš. Opravdu nepatřičné pak byly nápady jako Invest, tedy investice nebo podle televizního klokana Skippyho. Holčičky se podle některých rodičů měly jmenovat Makarenko, Střela či Puma," říká soudní znalkyně Miloslava Knappová.

"Myslím si, že zákon je dobrý v tom, že chrání děti před tím, aby minimálně celé dětství netrpěly proto, že jejich rodičům přišlo jako dobrý nápad dám jim jméno, které by mohlo vzbuzovat posměch," je přesvědčena odbornice.

Moskva trvá na tom, že ke zlepšení vztahů Ruska a ČR musí změnit chování…

24.06.2021 17:11 Moskva trvá na tom, že to je Praha, kdo musí změnit své chování vůči Rusku, aby bylo možné obnovit…

V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

24.06.2021 13:08 V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními…

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Související:

Právě se děje