Romové jsou opice, tvrdí novinář. Dostal státní vyznamenání!

Budapešť - Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána u příležitosti státního svátku vyznamenala i několik osob otevřeně spjatých s krajní pravicí. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na maďarská média.

Viktor Orbán

Kupříkladu prestižní Táncsicsovu cenu získal novinář Ferenc Szanisló z televize Echo, která se pokládá za blízkou Orbánově konzervativní straně Svaz mladých demokratů (Fidesz). Szaniszló proslul antisemitskými a protiromskými výroky, předloni jej dokonce potrestala rada dohlížející média za přirovnání Romů k "opicím".

Zoltán Balog, který se loni stal v Orbánově vládě ministrem národních zdrojů, označil vyznamenání kontroverzního žurnalisty za "politováníhodné". Prý o Szaniszlóvých antisemitských výrocích nevěděl, ale teď už není možnost, jak mu cenu představující jedno z nejvyšších ocenění pro publicisty odebrat. Desítka dalších novinářů, kteří cenu v minulosti dostali, ji teď na protest vrátila.

Maďarský premiér také vyznamenal řádem za zásluhy archeologa Kornéla Bakaye, známého antisemitskou tezí o židech jako organizátorech středověkého obchodu s otroky, a zpěváka rockové skupiny Kárpátia Jánose Petráse. Skupina v textech svých písní otevřeně vyzývá k velkým změnám maďarských hranic.

Fidesz byl založen v roce 1988 mladými intelektuály a univerzitními studenty v Budapešti, jako nezávislá mládežnická organizace, protiklad ke komunistickému svazu mládeže. V prvních svobodných volbách 1990 volilo Fidesz v prvním kole 8,95 % voličů. Strana se tak dostala do parlamentu s 21 mandáty.

Prvním předsedou strany byl v roce 1993 zvolen zakládající člen Viktor Orbán. V té době vystupoval on i strana ještě v duchu liberální politiky. Ovšem po prohraných volbách 1994 došlo k výrazné přeměně ideologie strany, spočívající v přechodu od liberalismu k národně-konzervativní orientaci.

Do voleb 1998 šel již Fidesz jako hlavní pravicová strana s programem, jenž obhajoval zájmy celého maďarského národa, včetně Maďarů žijících v zahraničí, požadoval ochranu maďarského jazyka a kultury, hájil význam církví pro soudržnost společnosti či trval na důsledném hájení národních zájmů při vyjednávání vstupu do Evropské unie.

Parlamentní volby 2010 byly pro Fidesz nejúspěšnější volby od jeho vzniku. Strana dostala 68,13% hlasů. Získal tak ústavní dvoutřetinovou většinu.

Za Fidesz kandidoval na post premiéra předseda strany Viktor Orbán, který již premiérem byl v letech 1998 až 2002. V května 2010 se stal v pořadí již osmým premiérem Maďarské republiky.

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Peskov: Summit prezidentů Ruska a USA zaslouží znaménko plus

17.06.2021 12:50 Aktualizováno Summit prezidentů Ruska a Spojených států byl úspěšný, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

Související:

Právě se děje