Chorvatsko-srbské vztahy mají další trhlinu: Chorvatští výrostci napadli srbské studenty!

Záhřeb - kupina chorvatských výrostků napadla v neděli odpoledne několik seminaristů pravoslavné teologické školy kláštera Krka jihozápadně od města Knin. Jeden z napadených utrpěl vážná zranění. Podle agentury AFP o tom dnes informovala chorvatská policie, která útočníky zadržela.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Podezřelí, motivovaní nenávistí (vůči srbské komunitě), napadli nejprve slovně a poté i fyzicky seminaristy teologické školy kláštera Krka," citovala AFP z policejního prohlášení. Šest seminaristů utrpělo zranění, z toho jeden vážná.

Podle serveru listu Slobodna Dalmacija policie zadržela sedm útočníků a zahájí proti nim trestní stíhání.

Incident se odehrál v obci Kistanje, která leží v oblasti, kde jsou vztahy mezi Srby a Chorvaty stále napjaté, i téměř 18 let od skončení válečného konfliktu.

Vztahy mezi Chorvatskem a Srbskem celkově jsou vyhrocené od května 2012, kdy se v Srbsku uskutečnily obecní, parlamentní a prezidentské volby a následně poté se ustanovila nacionalistická vláda na místo předchozí středové demokratické vlády.

Chorvatský prezident Ivo Josipovic se ani nezúčastnil inaugurace nového srbského prezidenta Tomislava Nikolice, který dlouhodobě podporuje ideu „Velkého Srbska". Srbský prezident působil v srbské válce proti chorvatské nezávislosti v roce 1990.

Napětí mezi zeměmi se dále vystupňovalo poté, co byli 2 chorvatští generálové Ante Gotovina a Mladen Markac osvobozeni Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY), přestože se měli dopustit válečných zločinů na srbském obyvatelstvu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama