Německo se prohne: Afghánské rodiny ho žalují za masakr civilistů!

Bonn - Afghánské rodiny se v německém Bonnu začaly soudit o odškodnění za civilní oběti leteckého útoku v afghánské provincii Kunduz z roku 2009. Za smrt jejich příbuzných je podle nich zodpovědný německý stát, protože útok řídil německý velitel Georg Klein. Podle zpravodajského serveru BBC požaduje 79 afghánských rodin odškodnění až za 3,3 milionu eur (zhruba 84,6 milionu Kč).

Ilustrační foto
doporučujeme

Špičky německé armády a také německého ministerstva obrany věděly o tom, že při útoku letounů NATO na cisterny s palivem v severoafghánské provincii Kunduz umíraly civilní oběti. Letecký útok nařídilo německé velení. Tvrdilo, že na místě operují povstalci z Talibanu. Podle tajné vojenské zprávy ale prý německá armáda již tehdy věděla, že se na místě nacházejí civilisté. Ještě několik dní po útoku přitom německé ministerstvo obrany tvrdilo, že na místě civilisté neumírali, informovala Česká televize.

Německé ministerstvo obrany už v roce 2010 pozůstalým po obětech vyplatilo dohromady 430.000 dolarů (přes 8,5 milionu Kč). Tehdy to Berlín označoval jako humanitární pomoc a trval na tom, že nejde o přiznání právní odpovědnosti.

Podle afghánské vlády při náletu v provincii Kundúz přišlo o život 137 lidí (Německo mluví o 90 obětech), z toho minimálně 30 civilistů. Letecký útok NATO si v Německu vyžádal odstoupení prvních odpovědných představitelů. Na svůj post rezignoval německý generál Wolfgang Schneiderhan.

List Bild má k dispozici tajné armádní video a také tajnou vojenskou zprávu, podle které velící důstojník v době, kdy vydával rozkaz k útoku na cisterny, nemohl vyloučit přítomnost civilistů na místě.

Žalobu v civilním procesu podali podle agentury DPA například otec dvou synů, kteří údajně při bombardování přišli o život, a ovdovělá matka šesti dětí, které prý při náletu přišly o otce. Muž žádá odškodnění ve výši 40.000 eur (přes milion korun), žena 50.000 eur.

Žalující tvrdí, že bombardování bylo porušením humanitárního mezinárodního práva. Německo jakožto zaměstnavatel tehdejšího velitele je prý povinno uhradit odškodné a bolestné.

Témata: Německo | Afghanistán | soudy
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama