Umělkyně šokuje: Portrét papeže vytvořila z kondomů!

Vatikán - Velmi svérázný portrét bývalému papeži Benediktu XVI. vytvořila americká umělkyně Niki Johnsonová. Skládá se totiž ze 17.000 barevných kondomů. Žena věří, že se jí díky němu podaří rozproudit diskuzi o postoji katolické církve k antikoncepci.

Bývalý papež Benedikt XVI.
doporučujeme

Johnsonovou před čtyřmi lety pobouřilo prohlášení Benedikta, že používání kondomů může napomoci šíření AIDS v Africe. "Pomyslela jsem si, wow. Musím něco udělat," řekla serveru The Huffington Post. Výsledkem je dílo Eggs Benedict, v němž z tisíců kondomů vystupuje tvář a horní polovina těla konzervativního muže, který nedávno překvapivě odstoupil z čela katolické církve.

Jestli už dílo viděl pětaosmdesátiletý muž, který byl jeho inspirací, není známo. Avšak negativních reakcí se již Johnsonové dostalo i tak. Sama podobiznu vytvářela s tím, aby byla kontroverzní, ale považuje ji za víc. Je prý zároveň inkluzivním dílem, které s humorem a ironií ukazuje rozdílnost a rozmanitost.

Mladá umělkyně věří, že papežův portrét lidi osloví svou krásou, a zároveň je inspiruje ke změně. "Církev a další světoví lídři musí dělat mnohem více," říká o prevenci HIV/AIDS. "Lidé by měli začít přemýšlet o sexuálním zdraví."

Učení o morální závadnosti umělé antikoncepce vykrystalizovalo zejména v encyklice papeže Pavla VI. Humanae vitae v roce 1968. Odmítání antikoncepce církví je však starší (odsuzuje ji např. encyklika Pia XI. Casti connubii z roku 1930). Toto učení bylo ještě mnohokrát potvrzeno i Janem Pavlem II., zejména v jeho encyklice Evangelium vitae.

Dovolenými způsoby regulace porodnosti jsou metody tzv. přirozeného plánování rodičovství: "Církev není v rozporu sama se sebou, když považuje za dovolené uchýlit se k využití neplodných údobí, zatímco odsuzuje jako vždy nedovolené užívat prostředků přímo namířených proti oplodnění, i když se to děje z důvodů, které se mohou zdát čestné a vážné. Oba způsoby jsou totiž podstatně odlišné. V prvním případě manželé oprávněně využívají přirozené dispozice. V druhém případě brání uplatnění přirozených pochodů."

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama