Miliardář Berezovkij si přál infarkt! Splnilo se mu to?

Londýn/Moskva - Sebevražda nebo náhlá srdeční příhoda je podle britských vyšetřovatelů nejpravděpodobnější příčinou smrti ruského miliardáře Borise Berezovského. Oznámila to televize Sky News s odvoláním na policejní zdroje. Vyšetřovatelé v domě ruského oligarchy nenalezli nic podezřelého, neexistují ani známky svědčící o přítomnosti cizí osoby.

Známý ruský miliardář a bývalý mediální magnát Boris Berezovskij včera ve věku 67 let zemřel ve svém exilu u Londýna.
doporučujeme

Dům Berezovského v Ascotu u Londýna v sobotu uzavřela policie, která do jeho blízkosti nepouštěla místní obyvatele ani novináře. Objekt prohledali experti na chemické, biologické a radiochemické látky, ale žádné nebezpečné materiály v domě nenašli. Blokáda okolních ulic byla dnes odvolána.

Oficiální zprávy o důvodech smrti ruského podnikatele zatím nejsou. Berezovského nalezl v sobotu v koupelně jeho tělesný strážce. Ruský oligarcha se údajně léčil na depresi a ztratil životní perspektivu.

Podle redaktora ruského vydání časopisu Forbes Ilji Žeguljova, který s Berezovským hovořil den před jeho smrtí, miliardář za své největší přání označil návrat domů. Do Ruska se prý chtěl vrátit i přesto, že mu tam za údajné tunelování ruských firem hrozilo vězení.

V Rusku byl Berezovskij odsouzen k celkem 19 letům vězení za rozkrádání majetku letecké společnosti Aeroflot a za údajné vytunelování automobilky Autovaz. Byl také obviněn z pokusu o státní převrat a dalších trestných činů.

Podle Žeguljova změnil Berezovskij názor na osobu prezidenta Vladimira Putina, který byl do té doby jeho úhlavním politickým nepřítelem. Tuto informaci dnes potvrdil i Kreml. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov agentuře Interfax řekl, že Berezovskij napsal Putinovi dopis. Svěřil se v něm prý prezidentovi, že hledá možnost, jak se vrátit domů.

Peskov dnes novinářům sdělil, že Kreml je ochoten uvažovat o povolení pohřbu Berezovského v Rusku. Příbuzní o místě uložení těla mrtvého ještě nerozhodli, ale pokud požádají o jeho převoz do Ruska, je údajně Moskva ochotna žádost zvážit.

Peskov v souvislosti s úmrtím Berezovského poznamenal, že pro ruského prezidenta tento člověk nic neznamenal. Někdejší blízký spojenec bývalého prezidenta Borise Jelcina byl pro Putina "neškodným nepřítelem" a jeho vliv se "rovnal nule", konstatoval Peskov. Berezovskij po Jelcinově smrti poměry v Rusku komentoval s velkým despektem a stal se jedním z největších kritiků Putinovy éry. Z Ruska emigroval v roce 2000.

Za jednu z příčin depresí Berezovského označují ruská i britská média prohru soudního sporu se znepřáteleným ruským miliardářem Romanem Abramovičem, která Berezovského připravila nejen o miliardy, ale i o reputaci zdatného obchodníka. Loni v srpnu s Abramovičem Berezovskij prohrál soud o vlastnictví ruské ropné společnosti Sibněfť, kde šlo o víc než pět miliard dolarů (asi 100 miliard Kč).

Oligarcha prý měl po prohraném soudu finanční potíže, byl dokonce nucen rozprodávat obrazy, vily a automobily. Těžkým úderem byl údajně pro něj i nedávný rozchod s bývalou přítelkyní Jelenou Gorbunovovou.

Lékaři začali Berezovskému předepisovat antidepresiva několik týdnů po ukončení soudu. Jeden z miliardářových přátel britskému tisku řekl, že Berezovskij přemýšlel o sebevraždě. "Nic už nemá smysl. To nejlepší, co by se mi mohlo stát, je infarkt," prohlašoval prý ruský podnikatel krátce před svou smrtí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama