Berlusconi chce zase vládnout, přišel s řešením krize. Uspěje?

Řím - Lídr italské Demokratické strany (PD) Pier Luigi Bersani dnes pokračuje v jednáních o nové vládě, která by zemi vedla po patových předčasných volbách. Kvůli rozložení sil v parlamentu, kde ani jedna z velkých stran nemá většinu, ale bude muset na zablokované politické scéně najít spojence.

Silvio Berlusconi, italský expremiér
doporučujeme

Jeho největší rival, expremiér Silvio Berlusconi, dnes znovu naléhal, aby levice přemýšlela o vytvoření velké koalice s jeho stranou Lid svobody (PdL).

Lídr středolevé koalice Bersani spojenectví s Berlusconim odmítá. Dal několikrát najevo, že by dal přednost vytvoření menšinové vlády. Také pro ni ale potřebuje podporu v Senátu, kde nemá většinu. Hnutí pěti hvězd bývalého komika Beppeho Grilla, které skončilo ve volbách překvapivě třetí, ale podporu velkých stran vylučuje. 

"Hnutí se s nikým nespojí, tak jsme to vždycky říkali. Nejsme ale ani proti všem. Budeme zkoumat reformu za reformou, zákon za zákonem. Pokud přijdou návrhy, které jsou v souladu s naším programem, vyhodnotíme je," řekl Grillo. Zároveň dodal, že poslanci a senátoři jeho hnutí "zablokují" jakoukoli snahu levice a pravice vytvořit případně velkou koalici.

Expremiér ale na nabídce na vytvoření velké koalice trvá. "Bersani je rozumný člověk a určitě chápe, že potřebujeme rozumnou vládu," řekl dnes televizní stanici Canale 5 Berlusconi. Prý by byl ochoten uvažovat o tom, že v případné společné vládě by byl Bersani premiérem, pokud by předseda PdL Angelino Alfano získal post vicepremiéra.

Ve hře stále zůstává i vypsání dalších předčasných voleb. Ty by se mohly konat už v červnu.

Zajímavostí je, že Beppe Grillo i přes úspěch své strany v parlamentu neusedne. Kvůli záznamu v trestním rejstříku totiž nesměl ani kandidovat. Při nehodě v roce 1981 zemřeli v jeho autě tři lidé – včetně malého dítěte. Grillo přežil jen díky tomu, že se mu podařilo z auta včas vyskočit. Za zabití dostal rok a tři měsíce ve vězení, jak informovala Česká televize.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama